Bankada Parası Olan Herkesi İlgilendiriyor! Cumhurbaşkanı İmzaladı, Resmi Gazete İle Son Dakika Bilgisi Verildi

193 Sayılı Gelir Vergisi Kanununun Geçici 67 nci Maddesinde Yer Alan Tevkifat Oranları Hakkında Karar yayımlandı. Stopaj indirimi uzatıldı mı, mevduat stopaj indirimi son dakika, oranları 2021!

Finans 01.10.2021 - 08:15 01.10.2021 - 08:20 Gülcan Özer

Bankada parası olanlar dikkat! 1 Ekim 2021 tarihli Resmi Gazete ile yayımlanan 193 Sayılı Gelir Vergisi Kanununun Geçici 67 nci Maddesinde Yer Alan Tevkifat Oranları Hakkında Karar (Karar Sayısı: 4561) kapsamında mevduat stopaj oranları hakkında kritik karar açıklandı. 

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından imzalanarak bugünkü Resmi Gazete sayısı ile yayımlanan yeni karar kapsamında bankada parası olanlara iyi haber verilmişti. Alınan karar kapsamında vadeli mevduat stopaj indirimi süresi 2021 yıl sonuna kadar uzatılmış oldu. 

MEVDUAT STOPAJ İNDİRİMİ SON DAKİKA: STOPAJ ORANLARI UZATILDI MI 2021?

Birikimini bankada tutan kişileri yakından ilgilendiren son dakika gelişmesi Resmi Gazete ile duyuruldu. 1 Ekim 2021 tarihli Resmi Gazete ile yayımlanan karar kapsamında bugün sona erecek olan Türk Lirası vadeli hesap sahiplerine uygulanan stopaj indirimi 2021 yıl sonuna kadar uzatılmış oldu. 

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından imzalanarak yayımlanan 193 Sayılı Gelir Vergisi Kanununun Geçici 67 nci Maddesinde Yer Alan Tevkifat Oranları Hakkında Karar (Karar Sayısı: 4561) kapsamında mevduat stopaj indirimi 31 Aralık 2021 tarihine kadar uzatılmış oldu. 

stopaj-indirimi-kararı-2

STOPAJ İNDİRİMİ BİTTİ Mİ, UZATILACAK MI, NE ZAMANA KADAR VERİLECEK?

1 Ekim 2021 tarihinden itibaren açılan ya da vadesi yenilenen hesaplara uygulanmak üzere vadeli mevduat hesabı sahiplerine Türk Lirası hesaplar için stopaj indirimi uygulanacağı ilan edildi. Söz konusu stopaj indirimi son uygulama tarihi ise alınan karar ile 30 Eylül 2021 tarihi yerine 31 Aralık 2021 tarihi olarak güncellendi. 

stopaj-inrdirimi-kararı-1

Yani bankalarda 32 günlük vadeli mevduat hesabı ya da daha uzun süreli mevduat hesabı açacak olan kişilerden stopaj kesintisi yapılmayacak. Uygulanacak olan vadeli mevduat stopaj indirimi ile Merkez Bankası tarafından yapılan faiz indirimine ve buna bağlı olarak bankalarca uygulanan düşük faize rağmen vatandaşın TL hesaplarda kalmasını sağlamak amaçlanıyor. 

Hazine ve Maliye Bakanlığı tarafından uygulanacak olan yeni karar kapsamında TL mevduat hesabı olan kişilere mevduat stopaj indirimi uygulaması yıl sonuna kadar devam edecek. Söz konusu kararın sona ereceği tarihte mevcut koşullara göre yeniden sürenin uzatılabileceği belirtiliyor.

Gelişmelerden Haberdar Olun

@