Bankada Parası Olanlara Güzel Haber! Resmi Gazete'de Yayımlandı, O Limit Yükseltildi

Bankada parası olanlar dikkat! 30 Aralık 2021 tarihli Resmi Gazete ile yayımlanan karar kapsamında TMSF Mevduat sigorta limiti yükseltildi. Mevduat TMSF güvencesi üst sınırı arttırıldı.

Bankada Parası Olanlara Güzel Haber! Resmi Gazete'de Yayımlandı, O Limit Yükseltildi

31705 sayılı ve 30 Aralık 2021 tarihli Resmi Gazete ile yayımlanan Tasarruf Mevduatı Sigorta Fonu Fon Kurulunun 24/12/2021 Tarihli ve 2021/562 Sayılı Kararı ile bankada parası olanları ilgilendiren önemli bir karara imza atıldı. Parasını bankada tutmak isteyen kişilere yönelik olarak devlet güvencesi olarak anılan sigortaya tabi mevduat tutarı yükseldi.

Tasarruf Mevduatı Sigorta Fonu Başkanlığı tarafından alınan karar kapsamında Sigortaya Tabi Mevduat ve Katılım Fonları ile Tasarruf Mevduatı Sigorta Fonunca Tahsil Olunacak Primlere Dair Yönetmelik'in 4. maddesi kapsamında yeniden değerleme oranı üzerinden sigortaya tabi mevduat tutarının yükseltildiği ilan edildi. Söz konusu rakam 2021 senesi için hali hazırda 150 bin TL olarak uygulanıyordu.

BANKADA PARASI OLANLAR DİKKAT! 2022 TMSF MEVDUAT SİGORTA LİMİTİ KAÇ TL OLDU?

Resmi Gazete ile yayımlanan karar kapsamında 2022 senesinde parasını bankada tutanlar için Tasarruf Mevduatı Sigorta Fonu Fonu TMSF tarafından uygluanacak olan devlet güvencesi tutarı 150 bin liradan 200 bin liraya yükseltildi.

tmsf kararı

Sigorta ve Risk İzleme Daire Başkanlığı gerekli işlemleri yerine getirme konusunda Tasarruf Mevduatı Sigorta Fonu tarafından yetkili kılınırken 5411 sayılı Bankacılık Kanunu'nun 116'ncı maddesi gereğince karar Resmi Gazete ile yayımlanarak resmen yürürlüğe girmiş oldu. Alınan karar kapsamında 2022 senesinden itibaren geçerli olmak üzere bankaya yatırılan mevduat tutarlarının 200 bin liraya kadar olan kısmına devlet güvencesi verilirken sigortaya tabi mevduat tutarı arttırıldı.

SONRAKİ HABER