Bankadan 10 Bin TL İhtiyaç Kredisi Çeken Vatandaş 5 Bin 639 TL Faiz Ödeyecek

Kredi faiz oranlarında yaşanan yükseliş Merkez Bankası tarafından yapılan faiz indirimine rağmen ne yazık ki devam ederken vatandaşın cebinden çıkan faiz yükü de artıyor.

Finans 10.11.2021 - 12:18 10.11.2021 - 12:27 Gülcan Özer

Koronavirüs salgını tüm dünyada olduğu gibi Türkiye'de de ekonomik sorunlar yaşanmasına neden olurken ay sonunu getirmekte zorlanan vatandaşlar çareyi banka kredilerinde aramaya başlamıştı. Süreçte ne yazık ki bankaların ihtiyaç kredisi faiz oranları da yükselişe geçerken vatandaşın ödeyeceği faiz yükü de ağırlaşmış oldu. 

Eylül ve Ekim ayı PPK toplantısı ile Merkez Bankası tarafından 300 baz puanlık faiz indirimi yapılmasına rağmen bankaların ihtiyaç kredisi faiz oranları düşüş göstermezken bazı bankalar ise aksine faiz yükseltti. Kredi faiz oranlarındaki yükselişin ardından çekilen kredi tutarının yarısı kadar faiz ödemesi bankaya yapılmaya başlandı. 

10 BİN LİRA İHTİYAÇ KREDİSİ ÇEKEN BANKAYA KAÇ TL FAİZ ÖDER?

İhtiyaç kredisi faiz oranlarında yaşanan yükseliş vatandaşın sırtındaki faiz yükünü daha da arttırırken en yüksek ihtiyaç kredisi faiz oranı rakamı yüzde 2.19 seviyesine ulaştı. 36 ay vadeli 10.000 TL ihtiyaç kredisi çeken bir kişinin bankaya ödeyeceği aylık taksit tutarı 433 liraya fırlarken kredinin toplam geri ödemesi ise 15 bin 639 TL olarak hesaplandı. 

ihtiyaç kredisi hesaplama

Yani 10 bin lira kredinin bankaya ödenecek toplam faiz yükü 5 bin 639 liraya fırlamış oldu. Vatandaş borçlandığı paranın yarısı tutarında bankaya ödeme yapmak zorunda kalırken en düşük ihtiyaç kredisi faiz oranı ise yüzde 1.35 oldu. ING Bank ihtiyaç kredisi paketinde bu oranla kredi kullanan kişilerin aylık taksit ödemesi 433 lira olurken bankaya ödenecek toplam kredi geri ödemesi tutarı ise 13 bin 328 TL oldu. 

Gelişmelerden Haberdar Olun

@