Bankadan ev alacaklara önemli uyarı! O bilgilere kesinlikle bakın!

Ev sahibi olmak isteyen vatandaşlar kimi zaman konut kredisine başvuruyor kimi zamanda doğrudan bankadan ev alıyor. Peki bankadan ev alırken nelere dikkat etmek gerekir?

EMLAK HABERLERİ 14.08.2019 - 16:41 15.07.2021 - 00:14 Emlak 365

Ev sahibi olmak isteyen vatandaşlar kimi zaman konut kredisine başvuruyor kimi zamanda doğrudan bankadan ev alıyor. Peki bankadan ev alırken nelere dikkat etmek gerekir?

Bankadan ev alarak ev sahibi olmayı hayal eden milyonlarca kişiden birisi Posta yazarı Tamer Heper’e “Bir bankanın ev sattığını ilanda gördüm ve site üzerinden teklif verdim. Ev tahliye edilmiş, tapu bankaya geçmiş. Ben bu evi alsam ileride sıkıntı olur mu?' sorusunu sordu.



TAPU BİLGİLERİNE BAKIN!



Posta yazarı Tamer Heper’de bu soruya, “Bir gayrimenkul alırken bazı şeylere dikkat etmek şart. Bunların başında tapu bilgileri gelir. Alınacak dairenin kat mülkiyetine tabi olup olmadığı önemlidir. Bir ortaklık olmamalı, bir kişiye ait kat mülkiyet tapulu olmalı. İkinci olarak, gayrimenkul üzerinde ipotek veya haciz olmamalı. İpotek veya haciz varsa yeni malik bunu üstlenmiş olur. Üzerinde takyidat bulunan gayrimenkulün durumu bilinmeli, şayet bu hali ile almak istenirse fiyatta, borç kadar indirim talep edilmelidir. Bunun dışında elbette alım, tapu dairesinde resmen yapılmalıdır. Bazı hallerde düz beyaz kağıda yazarak satış yapma, bazı hallerde daha resmi görünsün diye noterde satış yapma teklifi gelebilir.” İfadelerini kullandı.



GAYRİMENKUL DURUMU AÇIKLANIR



Heper, bankaların ev ilanı vererek en uygun fiyatı teklif edene evi sattıklarını dile getirerek, “Satış ilanlarında veya satışla ilgili şartnamede gayrimenkulün vasıflarını ve hukuki durumunu açıklarlar. İşte orada bakılacak olan ortaklık var mı yok mu. Elbette istenen ortaklık olmaması. Sonra üzerinde ipotek var mı yok mu? Elbette istenen ipotek olmaması. Resmi kurumlara ait haciz var mı yok mu? Varsa zaten tescil yapılmıyor, bunlar şartnamede vardır. Bunlara bakıldığında sonuç olumlu ise daire de boş olarak teslim edilecekse problem yaşayacağınızı sanmam. Banka satışta hukuki açıdan daha dikkatli davranır ama siz yine de anlattığım hususlara dikkat edin.” uyarısında bulundu.



 Emlak365.com




Yorumlar

Gelişmelerden Haberdar Olun

@