Bankadan Konut Kredisi Çekerken Nelere Dikkat Edilmelidir?

Ev sahibi olmak isteyen kişilerin ilk tercihi bankalardan konut kredisi çekmek oluyor. Peki, konut kredisi çekerken nelere dikkat edilmelidir? İşte bilinmesi gerekenler.

Emlak Terimleri 28.01.2022 - 18:11 28.01.2022 - 18:11 Büşra Uluşen

Konut satın alırken birikiminin yanı sıra kredi kullanmak yoğun bir şekilde tercih edilen yöntemlerden biridir. Konut kredileri, bankalar tarafından sağlanmakta olup bu kredi türüne özel faiz oranları sunulmaktadır. Her bankanın kendi politikaları doğrultusunda uyguladığı faiz oranı ve kredi şartları değişmektedir. Ancak konut kredisi kullanırken dikkat edilmesi gereken birçok durum vardır. Haberimizin devamında bu hususları madde madde açıklayarak en doğru şekilde aktaracağız. 

KONUT KREDİSİ ÇEKERKEN NELERE DİKKAT EDİLMELİ?

Ev sahibi olmak için konut kredisi kullanmak günümüz şartlarında oldukça yaygın bir işlem. Ancak konut kredisi kullanırken ilk teklifi veren bankaya yönelmeden önce dikkat etmeniz gereken hususlar bulunmaktadır. Öncelikle şunu belirtmekte fayda var, yüksek tutarlı bir konut kredisi kullanabilmeniz için kredi notunuzun yüksek olması gerekir. 

KREDİ NOTU YÜKSEK TUTULMALI

Konut kredisi kullanırken öncelikle kredi notunun yüksek olması gerekir. Bankalar kredi verecekleri kişinin kredi notuna bakarak geçmişe ait kredilerini ve gelirini göz önünde bulundurur ve kredi kararını buna göre verir. Kredi notunuzu öğrenmek için bankalara müracaat edebilirsiniz.

BANKALARIN FAİZ ORANLARI ARAŞTIRILMALI

Ev satın almak için kredi kullanılacak ise bankaların sunmuş olduğu konut kredisi faizlerini araştırmak gerekiyor. Faiz oranları bankadan bankaya değişiklik göstermektedir. Bu nedenle bütçenize ve ödeme planınıza en uygun faizi veren bankayı bularak kredinizi bu banka üzerinden kullanabilirsiniz.

konut kredisi-9

TAPU TİPİNE DİKKAT EDİLMELİ

Bankalar, konut kredisi verirken her tapu tipine kredi vermemektedir. Bu nedenle kredi kullanmak için yapacağınız başvuru sırasında istediğiniz evin tapu tipine dikkat etmelisiniz. Aksi takdirde bankadan kredi kullanamayabilirsiniz.

YASAL İZİNLER İNCELENMELİ

Konut kredisi kullanılırken ev ve tapu hakkındaki yasal izinler ve ipotekler ayrıntılı bir şekilde incelenmelidir. Ödeme planında herhangi bir sorun yaşamamak için satın alacağınız evi iyice araştırmanız gerekmektedir. 

Konut eğer projeden alındıysa inşaat durumu takip edilmeli, gayrimenkul danışmanları ile iletişim halinde olunmalıdır. 

Yorumlar

Gelişmelerden Haberdar Olun

@