Bankadan Satılık Ucuz Evler İle Kolay Ev Sahibi Olma İmkanı! 50 Bin Konut Piyasa Fiyatının Yüzde 25 Altına Satışta

Kredi yapılandırma yapılmaması ve bankaların batık kredi miktarının rekor kırması ile bankadan satılık gayrimenkuller de artış gösterdi.

EMLAK HABERLERİ 23.08.2019 - 09:16 15.07.2021 - 00:14 Emlak 365

Kredi yapılandırma yapılmaması ve bankaların batık kredi miktarının rekor kırması ile bankadan satılık gayrimenkuller de artış gösterdi. Bankalar konut stoku için harekete geçerek piyasa fiyatının yüzde 25 daha altına ucuz konut satmaya başladı. İşte detaylar!

Bankalar ne yazık ki yüksek faiz oranları ile dağıttıkları kredi nedeni ile vatandaşın canını yakmaya devam ediyor. Kredi yapılandırmasına güvenerek yüksek faiz oranlarına rağmen kredi çeken kişiler faizlerin düşmesi ile bankalardan eli boş dönerken bankaların takipteki alacak miktarı ise rekor seviyelere ulaştı. Bankaların El Koyduğu Taşınmazlar Ucuz Fiyatlarla Satılıyor! Bankaların ipotekli taşınmazları ne yazık ki rekor fiyatlara ulaştı. Bankalar ellerinde oluşan bu yüksek sayıdaki konuttan kurtulmak için ucuz fiyatlı satışa başladı. Halkbank Banka Gayrimenkulu Konut Kredisi VeriyorHalkbank tarafından verilen banka gayrimenkulu konut kredisi büyük ilgi görüyor. Banka ellerinde bulunan taşınmazlar için yüzde 0,99 faiz oranı ile 180 aya kadar vadeli konut kredisi vermeye devam ediyor. Yani hem ucuz konut satışı yapıyor hem de düşük faiz oranı ile kredi kullanarak ev sahibi olma fırsatı sunuyor. 

Yapılandırma Mağdurları İsyan Ediyor "0.99 Konut Kredisi Vererek Satılacağına, 0.99 Kredi Yapılandırma Hakkı Tanınsın" Bankalar kredi yapılandırma konusunda vatandaşlara kamu zararı nedeni ile red kararı verirken vatandaş ise el konulan evlerinin yok fiyatına 0.99 konut kredisi faiz oranı ile satılmasına isyan ediyor. Vatandaş böyle bir oranla ipotekli kredi nedeni ile el konulan konutların satılması yerine borcunu ödeyemeyen yüksek faizle kredi çeken kişilere 0,99 kredi faiz oranı ile yapılandırma yapılmasını talep ediyor. Konu hakkında ise bankalardan henüz bir açıklama gelmezken en erken kredi yapılandırma müjdesi için Eylül ayının ortalarına kadar beklenmesi gerektiği belirtiliyor. İstanbul Emlakçılar Odası Başkanı Nizameddin Aşa "50 Bin Konut Bankalar Tarafından Ucuz Fiyatlarla Satılıyor! " Konu hakkında özel bir televizyon kanalına röportaj veren Nizameddin Aşa "Bize gelen duyumlar çok fazla. Bankadan konut kredisi çeken ancak borcunu ödeyemeyen kişilerin evlerini bankalar satıyor. İlk gelen bilgiler 20 bin konut olduğu yönünde ancak tüm Türkiye geneli olduğu için benim şahsi görüşüm 50 bin civarında olduğu yönünde. Acil ekspertiz yapıldığı için fiyat belirlenirken ucuz belirleniyor. Yine satış yapılırken bu ekspertiz değeri üzerinden satışa sunuluyor ki konut fiyatı eskiden belirlendiği için konut fiyatları bugün oldukça ucuz kalıyor. Bu sayede konut fiyatı yüzde 25 - 30 daha ucuz kalıyor. Zaten bizim duyumlarımız da bu yönde. Bankalar piyasaların daha düşük fiyatları üzerinden konut satışı yapıyor. Bu oldukça yaygın ve bankaların büyük bir bölümü konut stokunu bu şekilde satıyor" Bankadan Satılık Konutlar KDV'den Muaf Mı?Bankalardan satılık konutların mortgage kanunu nedeni ile KDV'den muaf tutulduğunu belirten Nizameddin Aşa konut kredisi borcu nedeni ile el konulan evlerin en geç 3 ay içerisinde evi tahliye edebildiğini söyledi. Bankadan Ev Almak Daha Mantıklı! Bankadan ev almanın daha mantıklı olduğunu belirten Aşa bankaların sattıkları eve ucuz kredi verdiklerini de hatırlatarak "Mecidiyeköy'de yer alan bir ev normalde 2+1 daire fiyatı 500-600 bin lira civarında, ancak bankadan bu evi alırsak 450 bin lira civarında olduğunu söyledi. Levent Etiler civarında bir evin 1 milyon lira olduğunu değerlendiren Aşa bu evi bankadan en fazla 700 bin liraya alınabileceğini belirten Aşa bankaların konut fiyatlarının daha ucuz olduğuna dikkat çekti. Konut kredisi ve emlak sektörü haberleri için uygulamalarımızı indirebilirsiniz....İnstagram Hesabımız için TIKLAYINAndroid uygulamamız için TIKLAYINIZİOS uygulamamız için TIKLAYINIZEMLAK365.COM ÖZEL HABERİDİR, AKTİF LİNK BAĞLANTISI VERİLMEDEN HABERİN BİR BÖLÜMÜ YA DA TAMAMI KOPYALANAMAZ / ALINTILANAMAZ... Emlak365.com


Yorumlar

Gelişmelerden Haberdar Olun

@