Bankalar Bu 5 Hastalığı Olan Vatandaşlara Kredi Vermiyor

İhtiyaç kredisi kullanacaklar için bankalar hayat sigortasını zorunlu koşuyor. Ancak bazı hastalıklar sağlık sigortası için engel. Bu durumlarda ise ihtiyaç kredisi kullanılamıyor.

Finans 20.09.2021 - 17:24 20.09.2021 - 17:25 Mustafa KARAGÖZ

İhtiyaç kredisi kullanmak isteyen vatandaşların sağlamaları gereken başvuru koşulları bulunuyor. Bankaların kredi onay sürecinden önce müşterilerinden istedikleri tüm şartların sağlanması durumunda krediye onay veriliyor. Eğer şartlardan birinin eksik olması durumunda ise bankalar krediye onay vermiyorlar. 

BANKALARIN İHTİYAÇ KREDİSİ KULLANIM ŞARTLARI

İhtiyaç kredisi kullanmak isteyenler için ilk şartlar gelir şartı ve kredi risk puanı koşulu. Aylık düzenli geliri olan ve kredi puanı çok kötü seviyede olmayan vatandaşların kredi başvuruları kabul edilir. Ancak kredi ön başvurularının ardından vatandaşların sağlamaları gereken bir diğer koşul ise sigorta onayı almak. 

Bankalar Sigorta Onayı Almayanlara Kredi Vermiyorlar

İhtiyaç kredisi kullanmak isteyenler için bankalar hayat sigortası ürünü kullanımı zorunlu turuyorlar. Kredi türüne göre kullanılan sigortalar değişiklik gösterebiliyor. Konut krediis, taşıt kredisi kullanımlarında hayat sigortasının dışında konut sigortası, zorunlu deprem sigortası gibi ürünler müşterilere sunuluyor. 

Ancak bazı vatandaşlar yaşadıkları sağlık sorunları nedeniyle hayat sigortası yaptıramıyorlar. 

Konuya ilişkin sık sık ilgili kurumlara şikayette bulunan vatandaşlar yaşarken ölü sayıldıklarını ifade ediyorlar. Uygulanan mevzuat kapsamında kanser, böbrek yetmezliğine bağlı diyaliz, siroz, inme ve kalp (stent ve anjiyo hariç) hastalıklarından biri olan vatandaşlar hayat sigortası yaptıramıyorlar. Hayat sigortası yaptıramayan vatandaşlar ise ihtiyaç kredisi kullanamıyorlar. 

Şikayetler BDDK ve Maliye Bakanlığı'na iletildi. 

BDDK, “Bankalar kredi kullandırılması ve/veya kredi kartı tahsis edilmesi hususunda risk politikalarını kendileri belirlemektedir” derken Maliye Bakanlığı kredi kullanımlarında dair “İnceleme neticesinde; kredi bağlantılı hayat sigortalarında risk değerlendirmesi yapıldığı, kanser, böbrek yetmezliğine bağlı diyaliz, siroz, inme ve kalp (stent ve anjiyo hariç) hastalıklarından en az birine maruz kalan kişiler için sigorta kabulü yapılamadığı tespit edilmiştir” açıklamasında bulundu. 

Söz konusu sorunun çözümü ve vatandaşların yaşadıkları sorunların çözümü için siyasi kanattan bir hamle geldi. Konunun önümüzdeki günlerde Meclis'te konuşulması bekleniyor. 

Gelişmelerden Haberdar Olun

@