Bankalar Çıldırdı, Yok Böyle Faiz! 500 Bin Konut Kredisi Çekerek Ev Alan Vatandaş Bankaya 1 Milyon Lira Faiz Ödeyecek

Bankaların konut kredisi faiz oranları büyük bir hızla yükselmeye devam ederken ev sahibi olmak imkansız hale geldi. Bankaya ödenen faiz akılları baştan aldı. İşte güncel oranlar...

Finans 05.04.2022 - 10:25 05.04.2022 - 10:25 Gülcan Özer

Yükselen ev fiyatları nedeni ile vatandaş konut sahibi olmakta zorlanırken dar gelirli vatandaşa bir darbe de bankalardan geldi. Bankaların konut kredisi faiz oranları büyük bir hızla yükselmeye devam ederken konut kredisi çekerek ev sahibi olmanın avantajı da kalmadı. 

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası TCMB tarafından açıklanan hedonik konut fiyatı endeksi raporuna göre Türkiye'de ortalama konut fiyatı 1 milyon liranın üzerine fırlarken ev fiyatlarında yaşanan yükseliş dar gelirli ailelerin ardından orta gelirli aileler içinde imkansız hale geldi. Vatandaş tüm imkanlarını zorlayarak bankadan konut kredisi çekerek ev almak isterse bu seferde bankaların fahiş kredi oranları engeline takılıyor. 

KİRA ÖDER GİBİ EV SAHİBİ OLMAK HAYAL OLDU! KONUT KREDİSİ ÇEKEREK EV ALMAK MANTIKLI MI?

Bankaların konut kredisi faiz oranları için ekonomistler psikolojik eşik olarak yüzde 0.99 seviyesini açıklarken yeni güncellenen oranlarda bu rakam en düşük yüzde 1,20 olarak ilan edildi. Devlet bankaları arasında yer alan Halkbank, Vakıfbank ve Ziraat Bankası sıfır konut almak isteyen kişilere yüzde 1,20 oranı ile kredi verirken ikinci el konutlarda ise bu oran yüzde 1,29 olarak uygulanıyor. 

konut kredisi hesaplama 5 nisan

Özel bankalarda ise rakamlar büyük bir hızla yükselirken vatandaş 500 bin TL konut kredisi çekerek ev sahibi olmak isterse en yüksek faiz veren banka üzerinden aylık 15 bin 399 TL kredi taksit tutarı ödemek zorunda kalacak. Asgari ücretin nerede ise 4 katına çıkan rakam kadar toplam geri ödeme tutarı da tepki çeken kredi paketinde bankaya ödenmesi gereken rakam 1 milyon 852 bin TL olarak hesaplanıyor. Yani 500 bin TL konut kredisi çekerek ev satın alan bir vatandaş bu ev için bankaya nerede ise 4 ev parası ödeyecek. 

Böylelikle 1 ev kendine alan vatandaş bankaya da 3 ev parası ödeyecek. Bankaya ödenen toplam faiz tutarı ise 1 milyon 352 bin TL olarak gerçekleşecek. Hem yükselen konut kredisi faiz oranları hem de ev fiyatları nedeni ile dar gelirli ve orta gelirli aileler ev sahibi olmakta zorlanırken elinde nakit para birikimi olan kişiler ise konut yatırımı yapmaya devam ediyorlar. 

Haber Kaynağı: Emlak365.com

Yorumlar

Gelişmelerden Haberdar Olun

@