Bankalar Faizin İpini Eline Aldı, 13 Bankadan Flaş Faiz Kararı Geldi! 32 Günlük Vadeli Faizi Coştu, Kredi Oranı Düştü

Son dakika faiz haberi finans gündemine bomba gibi düştü. Merkez Bankası tarafından yapılan güncellemelerin ardından bankalar kendi faiz kararlarını açıkladı, oranlar sil baştan değişti!

Finans 20.04.2022 - 09:35 20.04.2022 - 09:42 Gülcan Özer

Bankaların kredi faiz oranları için büyük güncelleme gerçekleştirildi. Merkez Bankası tarafından açıklanan faiz kararı sonrasında gözler bankalara çevrilmişti. Bankacılık sektöründe yaşanan yoğun rekabet ve artan kredi talebi karşısında bankalar kendi insiyatiflerini kullanarak kendilerine ait faiz kararlarını peş peşe açıkladı. 

Bayram öncesi artan ihtiyaç kredisi talepleri ve yükselen konut fiyatları sonrasında konuta olan talebin artması ile en büyük 2 güncelleme ihtiyaç ve konut kredisi paketlerinde yapıldı. Yine 32 günlük vadeli mevduat faizi oranları da en çok değişimin yaşandığı bir bir diğer alan oldu. Bankaların kredi faiz oranları düştü, 32 günlük vadeli mevduat hesabı faiz oranlarında ise ciddi yükselişler yaşandı. 

KONUT KREDİSİ FAİZ ORANLARINDA DEPREM! FAİZLERİ DÜŞÜREN BANKALAR HANGİLERİ?

Bankaların konut kredisi faiz oranları en çok değişimin yaşandığı alan olarak öne çıktı. Yükselen konut fiyatları nedeni ile vatandaşlar bir yandan konut yatırımı yapmak, diğer yandan ise fiyatlar daha da yükselmeden ev sahibi olmak için alıma geçerken bankalarda artan talepten yararlanmak için oranlarında indirime gitti. 

konut kredisi oranları 20 nisan

Yapılan faiz güncellemesi sonucunda tam 7 bankadan konut kredisi faiz güncellemesi geldi. Yapılan güncellemelerde genelde faiz oranı çok yüksek olan bankalarda normalleşme etkisi ile küçük indirimler yapıldığı görüldü. Bu paketten en uygun konut kredisi veren bankalar yine kamu bankaları oldu. Ziraat Bankası, Halkbank ve Vakıfbank konut kredisi paketinde yüzde 1.20 oranı ile en ucuz kredi veren bankalar arasında yer aldılar. 

akbank sıfır faizli kredi

BANKALARIN İHTİYAÇ KREDİSİ KAMPANYALARI: AKBANK FAİZSİZ 7.500 TL İHTİYAÇ KREDİSİ NEDİR?

Bankaların en çok indirim yaptıkları bir diğer alan ise ihtiyaç kredisi paketi oldu. İhtiyaç kredisi paketinde Akbank hoş geldin kredisi kampanyası ile ilk kez Akbank mobil üzerinden müşteri olmaları şartı ile 7 bin 500 TL 12 ay vadeli ihtiyaç kredisi vereceğini açıkladı. Kampanya kapsamında kredi vadesi ise 12 ay olarak belirlendi. 

vakıfbank kredi kampanyası

En uygun ihtiyaç kredisi veren banka ise Vakıfbank oldu. Vakıfbank kuruluş yıldönümü kredisi kampanyası kapsamında oranını yüzde 1,55 olarak ilan ederken 36 ay vadeli 40 bin TL kredi hesaplama tablosunda aylık taksit tutarı 1.534,25 TL oldu. 

en yüksek mevduat faizi

EN YÜKSEK 32 GÜNLÜK VADELİ MEVDUAT HESABI FAİZ ORANI ÜZERİNDEN 100.000 LİRANIN AYLIK FAİZ GETİRİSİ NE KADAR, KAÇ TL?

Bankaların mevduat faiz oranlarında ise alt bölümde yükseliş yaşandığı görüldü. Düşük faiz oranı veren bankalar oranlarını yukarıya çekerken en yüksek 32 günlük vadeli mevduat hesabı faiz oranı yüzde 20,50 olarak korundu. Bu oran üzerinden 100 bin liranın 1 aylık faiz getirisi ise 1.707 TL olarak gerçekleşecek. 

Haber Kaynağı: Emlak365.com

Yorumlar

Gelişmelerden Haberdar Olun

@