Bankalar Gayrimenkul Sektörüne Karşı Artık "Kısmen Kötümser"

REİDİN tarafından hazırlanan Türkiye Gayrimenkul Sektörü Güven Endeksi ve Fiyat Beklenti Endeksi 2018 üçüncü çeyrek sonuçları açıklandı.

Emlak Haberleri 25.07.2018 - 09:47 15.07.2021 - 00:20 Serhat Karaman

REİDİN tarafından hazırlanan Türkiye Gayrimenkul Sektörü Güven Endeksi ve Fiyat Beklenti Endeksi 2018 üçüncü çeyrek sonuçları açıklandı.

Hatırlanacağı üzere 2018 yılının ikinci ayında açıklanan Türkiye Gayrimenkul Sektörü Güven Endeksi ve Fiyat Beklenti Endeksi verilerinde bankaların ve finansal kurumların gayrimenkul sektörüne duydukları güven "kötümser" olarak açıklanmıştı. Gayrimenkul Fiyatlarında Artış Beklentisi Yükseldi REIDIN Türkiye Gayrimenkul Sektörü Güven Endeksi 2018 senesinin üçüncü çeyreğinde 2017 senesinin aynı dönemine göre yüzde 13 oranında düşüş göstererek 86,0 puan seviyesine geriledi. Açıklanan rakam ile beraber endeks yıllık ortalama olarak belirlenen 91,5 seviyesinin de altını görmüş oldu. Güven endeksi bu rakam ile geçen çeyrekte açıklanan kısmen kötümser seviyesinden daha iyi bir seviye olan kötümser seviyesine geldi. REIDIN Türkiye Gayrimenkul Sektörü Fiyat Beklenti Endeksi verilerinde ise birinci çeyreğe oranla yüzde 4 artış yaşandı ve yaşanan bu artış ile beraber endeks yüzde 98,0 seviyesine geldi. Gayrimenkul güven endeksi gayrimenkul danışmanları kategorisinde yüzde 11, gayrimenkul değerleme uzmanları kategorisinde yüzde 23 ve gayrimenkul geliştiricileri güven endeksi kategorisinde ise yüzde 5 oranında geriledi. Piyasalardaki Belirsilzlik Emlak Sektörünü Olumsuz EtkiliyorREIDIN CEO'su Kerim Bertrand açıklanan verileri değerlendirerek “Geçtiğimiz çeyrek itibarıyla döviz kurunda meydana gelen hızlı yükseliş, piyasadaki volatilite, TÜFE'nin beklentilerin üstünde gelmesi gibi unsurlar gayrimenkul sektörüne yönelik duyulan güveni de olumsuz etkilemiştir.Geçtiğimiz çeyrek dönemde gayrimenkul sektörüne olan güven kısmen kötümser bir beklentiye dönüşmüş durumdadır. Kredi faiz oranlarına ilişkin artış eğiliminin devam beklentisi ise yine banka ve finansal kuruluşlar için gayrimenkule duyulan güveni kısmen kötümser algıda bırakmıştır. Gayrimenkul danışmanları çerçevesinde baktığımızda ise gayrimenkule karşı duyulan güven endeksi kısmen iyimser kategorisinde kalsa bile, geçtiğimiz çeyrek döneme göre yaklaşık olarak 14 pn düştü. Bunu da yukarıda değindiğimiz gibi piyasalardaki belirsizliğe bağlayabiliriz.” dedi. Emlak365.com


Gelişmelerden Haberdar Olun

@