Bankalar için Yeni Dönem Başlıyor! Dijital Cüzdan Çalışmaları için Harekete Geçtiler

Kripto para piyasası için heyecanlı bekleyiş devam ediyor. Bankalar yeni dönem için hazırlıklara başlarken dijital cüzdan çalışmaları için harekete geçtikleri öğrenildi.

Finans 14.12.2021 - 11:43 14.12.2021 - 11:43 Elif İşçi

Teknolojinin gelişmesi çeşitli çalışmaları da beraberinde getiriyor. Kripto para piyasası giderek yükselen ve insanların içerisinde aktif olarak işlem yaptıkları bir dünya haline gelmeye başladı.

Müşterilerin kripto para piyasasına olan ilgilerini daha fazla görmezden gelmek istemeyen bankalar ise harekete geçtiler. 2022 yılında pek çok banka dijital cüzdan çalışmaları ile birlikte yeni bir süreç için harekete geçecekler.

BANKALAR DİJİTAL CÜZDAN ÇALIŞMALARINA BAŞLAYACAKLAR

Bankalar için Yeni Dönem Başlıyor! Dijital Cüzdan Çalışmaları için Harekete Geçtiler2-1

İlk adımı Almanya attı. Yaptığı pek çok yeniliğe bir yenisini daha ekleyecek olan Alman Tasarruf Bankaları Birliği süreç için harekete geçtiler. 400’den daha fazla tasarruf bankasının içerisinde bulunduğu ağ düşünüldüğü zaman müşterileri için yeni bir döneme imza atacaklarını açıkladılar.

Bankalar Birliği tarafından yapılan açıklamalara göre 2022 yılından itibaren sorunsuz bir şekilde kripto para ticareti yapılabilecek. Yeni dönemde yatırımlarını kripto varlıklar üzerinden yönetmek isteyen müşteriler kripto paralar ile birlikte çek hesapları üzerinden doğrudan harekete geçebilecekler.

Projenin detaylandırıldığı ve bankaların onayına sunulmasının beklendiği öğrenildi. Onayın hemen gelmesi halinde kripto para ticareti ve dijital cüzdanlar 2022 yılının hemen başında piyasaya sürülebilecek. Öncelikli olarak sürecin nasıl ilerlediğinin görülmesi için bir pilot uygulama yapılacak. Bu uygulama ile birlikte bankaların nasıl tepki verdikleri ve nasıl bir yol izlediklerine karar verilecek.

KRİPTO PARALAR GELENEKSEL BANKACILIĞI BİTİREBİLİR

Her geçen gün teknolojinin gelişmesi beraberinde teknolojiye ayak uydurmayı gerektiriyor. Kripto para piyasasının giderek büyümesi, insanların yatırımlarını bu alanda yönlendirmek istemeleri nedeniyle geleneksel bankacılık tehdit altına girdi. Bu süreç içerisinde bankalar aksiyon almaya başladılar. Harekete geçmedikleri takdirde artık insanların mevduatlarını kripto varlıklar üzerinde yönetecekleri belirlendi. Bunun üzerine geleneksel bankacılık çağa ayak uydurmadığı müddetçe birkaç yıl içerisinde tamamen yok olabilir. Bu durum pek çok kişinin işsiz kalması ve yeni bir krizin ortaya çıkması anlamına geliyor.  

Gelişmelerden Haberdar Olun

@