Bankalar İsyan Bayrağı Çekti, Merkez Bankası Öncesi Flaş Faiz Kararı Geldi! Kredi ve Mevduat Faizleri Alaşağı Edildi

Merkez Bankası Nisan 2022 faiz kararı öncesi bankaların faiz oranlarında açılış depremi yaşadı. 17 bankanın faiz oranları tepetaklak oldu. En yüksek 32 günlük vadeli mevduat faiz oranı, en ucuz kredi!

Finans 14.04.2022 - 09:09 14.04.2022 - 09:09 Gülcan Özer

Bankaların faiz oranları için Merkez Bankası tarafından açıklanacak olan politika faiz oranı kararı sonrasında beklenen büyük güncelleme karar öncesi geldi. 14 Nisan 2022 Perşembe gününe faiz güncellemesi ile başlayan bankaların faiz oranlarında yaşanan değişimler dikkat çekti. 

Bankaların özellikle de ihtiyaç ve konut kredisi faiz oranları ile 32 günlük vadeli mevduat hesabı faiz oranlarında yaşanan değişimler dikkat çekti. Mevduat faiz oranı için pek çok banka indirime giderken kredi faizleri ise yükseldi. Vatandaşın tam tersini beklediği faiz oranları için bir kere daha bankalardan vatandaşa ters köşe gelmiş oldu. 

BANKALAR VATANDAŞI TERS KÖŞE ETTİ, GÜNCEL FAİZ ORANLARI SİL BAŞTAN DEĞİŞTİ! 

Bankaların yapmış olduğu faiz güncellemesi ile bir kere daha vatandaşın beklentisi boşa çıkarılmış oldu. Bazı bankalarda başlatılan faizsiz ihtiyaç kredisi kampanyaları fırsat kampanyalar olarak öne çıkarken genel kredi paketlerinde ise ne yazık ki yükseliş yaşandığı görüldü. Özellikle de konut kredisi faiz oranlarında yaşanan sert yükseliş bankaların ekonomide yaşanan çalkantı nedeni ile uzun vadeli kredi vermeye uzak durduğu şeklinde yorumlandı. 

en yüksek 32 günlük

32 GÜNLÜK VADELİ MEVDUAT HESABI FAİZ ORANLARI İLE EN YÜKSEK FAİZ VEREN BANKA HANGİSİ?

Kur korumalı TL vadeli mevduat faizi hesabının uygulamaya geçirilmesi ile beraber bankaların 32 günlük vadeli mevduat faizi oranlarında yaşanan düşüş hızlandı. En yüksek faiz oranı yüzde 20,50 ile korunmaya devam etse de 8 bankanın mevduat hesabı faiz oranları için indirime gitmesi dikkat çekti. En yüksek faiz veren banka olan Alternatif Bank üzerinden 100 bin liranın 32 günlük getirisi 1.707 TL oldu. 

özel bankaların konut kredisi oranları

KONUT KREDİSİ FAİZ ORANLARI ALEV ALDI, KREDİ VERMEK İSTEMEYEN BANKALAR GEMİLERİ YAKTI! 

Özel bankaların konut kredisi faiz oranlarında yaşanan sert yükseliş dikkat çekerken yaşanan durum ne yazık ki bankaların kredi verme iştahını kaybetmesine bağladı. 5 banka zaten yüksek olan konut kredisi oranlarını daha da yükseltirken özel bankalarda en düşük oran yüzde 1.92 olarak Akbank tarafından veriliyor. 

kamu bankaları oranları konut kredisi

Kamu bankalarının konut kredisi faiz oranları ise sıfır konutlarda yüzde 1,20 olarak uygulanırken ikinci el konutlarda ise yüzde 1,29 olarak uygulanıyor. İkinci el konut almak isteyen bir vatandaşın 120 ay vadeli 100 bin TL konut kredisi paketindeki aylık ödemesi 1.643 TL olarak gerçekleşiyor. 

özel bankaların ihtiyaç kredisi oranları

İLK KEZ KREDİ ÇEKENE FAİZSİZ İHTİYAÇ KREDİSİ VERİLİYOR! KREDİ FAİZ ORANLARINDA SON DURUM NE?

4 özel banka ihtiyaç kredisi faiz indirimi yaparken, kredi paketlerinde tek indirim ihtiyaç kredisi paketinde yaşandı. Akbank ilk kez bu banka üzerinden ihtiyaç kredisi çeken müşterilerine yüzde 0 faiz oranı ile yani faizsiz 7 bin 500 TL ihtiyaç kredisi veriyor. QNB Finansbank ilk kez kendi bankası üzerinden kredi çeken müşterilerine yüzde 0,98 oranı ile kredi verirken kamu bankalarında en uygun oran yüzde 1.55 oranı ile Vakıfbank kuruluş yıldönümü kredi paketi ile veriliyor. 

Haber Kaynağı: Emlak365.com

Yorumlar

Gelişmelerden Haberdar Olun

@