Bankalar Kazan Kaldırdı 12 Bankanın Faiz Oranları Değişti! İhtiyaç, Taşıt, Konut Kredisi, 32 Günlük Vadeli Mevduat Faizi

Merkez Bankası tarafından açıklanan faiz indirimi kararına bankalar kazan kaldırdı! Tam 12 bankanın ihtiyaç, taşıt, konut kredisi, 32 günlük vadeli mevduat faizi değişti. En yüksek faiz hangi bankada?

Finans 07.11.2021 - 11:35 07.11.2021 - 11:35 Gülcan Özer

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası tarafından Ekim ayında gerçekleştirilen son PPK toplantısı ile 200 baz puan faiz indirimi kararı alınmıştı. Yapılan faiz indirimi ile politika faiz oranı yüzde 18 seviyesinden yüzde 16 seviyesine çekilirken gözlerde bankalara çevrilmişti. 

Devlet bankaları arasında yer alan Ziraat Bankası, Halkbank ve Vakıfbank tarafından yapılan ortak basın açıklaması ile ticari kredilerde 200 baz puan faiz indirimi yapılırken konut kredisi faiz oranı rakamı ise yüzde 1,37 seyiyesinden yüzde 1,29 seviyesine çekilmişti. 

BANKALAR MERKEZ BANKASI'NA KAZAN KALDIRDI, FAİZ İNDİRİMİ SINIRLI KALDI!

 Yıl sonuna doğru bankaların kar oranları açıklanmaya başlanırken pek çok banka sorunlarla dolu geçen 2021 döneminden rekor karlarla çıkmayı başardı. Süreçte ekonomide yaşanan dalgalanma ile vatandaş adeta bankalar kredi çekmeye koşarken bankalar rekor oranda kar elde etti. 

Merkez Bankası tarafından son 2 toplantıda 300 baz puan faiz indirimi yapılmasına rağmen bankalar tatlı paranın kokusunu aldı. Rekor karlar sonrasında Merkez Bankası tarafından yapılan faiz indirimine rağmen bankaların oranları yükseldi. 17 Eylül tarihinde Merkez Bankası tarafından yüzde 24,49 olarak ilan edilen ihtiyaç kredisi faizi 29 Ekim tarihinde yüzde 24,68 seviyesine yükseldi. Bugün itibar ile tam 12 banka faiz oranlarını değiştirdi, yükseliş devam etti.

en ugyun ihtiyaç kredisi hesaplama

BANKALARIN İHTİYAÇ KREDİSİ FAİZ ORANLARI KASIM 2021! EN UYGUN İHTİYAÇ KREDİSİ VEREN BANKA HANGİSİ?

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası tarafından açıklanan verilere göre ihtiyaç kredisi faiz oranlarında yükseliş yaşanırken en uygun ihtiyaç kredisi veren banka yüzde 1,35 oranı ile ING Bank oldu. 36 ay vadeli 10 bin lira ihtiyaç kredisinin aylık taksit tutarı ise 369 TL oldu. 

en uygun konut kredisi veren bankalar

BANKALARIN KONUT KREDİSİ FAİZ ORANLARI KASIM 2021! EN UYGUN KONUT KREDİSİ HANGİ BANKADA?

Konut kredisi faiz oranları rakamları da ne yazık ki yükseldi. Bu hafta konut kredisi faiz oranlarında sadece kamu bankaları indirim yaparken 6 banka ise kredi faiz oranını yükseltti. Yapılan faiz güncellemesi sonrasında en uygun konut kredisi veren banka devlet bankaları olurken 120 ay vadeli 100 bin lira konut kredisi aylık taksit tutarı bin 643 TL'ye geriledi. 

en uygun taşıt kredisi veren bankalar

BANKALARIN TAŞIT KREDİSİ FAİZ ORANLARI KASIM 2021! EN UYGUN TAŞIT KREDİSİ VEREN BANKA HANGİSİ?

Araç kredisi faiz oranları da değişti. Yükselen araç fiyatları nedeni ile mağdur olan vatandaş araba satın alabilmek için bankalardan faiz indirimi müjdesi beklemeye devam ederken en uygun araç kredisi faiz oranı yüzde 1,50 seviyesine çekildi. 48 ay vadeli 40 bin lira taşıt kredisi aylık taksit tutarı ise bin 252 TL oldu. 

en yüksek faiz veren banka-1

32 GÜNLÜK VADELİ MEVDUAT FAİZİ! EN YÜKSEK FAİZ HANGİ BANKADA, 100 BİN TL AYLIK NE KADAR FAİZ GETİRİR?

Mevduat faiz oranlarında da dalgalama devam ederken yapılan faiz indirimine rağmen bazı bankalarda faiz yükseldi. 32 günlük vadeli mevduat faizi en yüksek olan banka ING Bank olurken en yüksek 32 günlük vadeli mevduat hesabı faiz oranı ise yüzde 18 oldu. 100 bin liranın 32 günlük faiz getirisi ise bin 499 TL oldu.

Gelişmelerden Haberdar Olun

@