Bankalar Kredi Faiz İndirimi Yapmazsa Vatandaş Nasıl Ev Alacak?

Vatandaşın Temmuz ayından bu yana büyük bir sabırla beklediği konut kredisi faiz indirimi müjdesi Kasım ayı ortasına yaklaşılmasına rağmen hala gelmedi. Peki, bankalar kredi faiz indirimi yapmazsa vatandaş nasıl ev alacak?

Emlak Haberleri 10.11.2018 - 16:02 15.07.2021 - 00:19 Serhat Karaman

Vatandaşın Temmuz ayından bu yana büyük bir sabırla beklediği konut kredisi faiz indirimi müjdesi Kasım ayı ortasına yaklaşılmasına rağmen hala gelmedi. Peki, bankalar kredi faiz indirimi yapmazsa vatandaş nasıl ev alacak?

Bankalar konut kredisi faiz indirimi yapmama konusunda ısrarcı davranmaya devam ediyor. En ufak bir olumsuzlukta deyim yerindeyse kepçeyle faiz artışı uygulayan bankalar işler yolunda giderken ise bugün olduğu gibi konut kredisi faiz indirimi yaparken adeta çay kaşığının ucunu kullanıyor. Konut Kredisi Faiz Oranı En Az Yüzde 1,20 Seviyesine Çekilmeli! Şu anda uygulanan konut kredisi faiz oranları arasında en uygun konut krediis faizi yüzde 1,98 ile Ziraat Bankası tarafından verilirken kullanılmak istenen konut kredisi tutarının 100 bin lirayı aşması durumunda ise en düşük konut kredisi faiz oranı yüzde 2,00 seviyesi ile ICBC Bank tarafından veriliyor. Finans uzmanları ise konut kredisi çekerek ev satın almak isteyen kişilere en azından yüzde 1,20 seviyesini beklemesini öneriyorlar. Yani şu anki kredi oranları ile ne yazık ki ev sahibi olmak pek mümkün görünmüyor. Bankaların kredi faiz indirimi yapmaması durumunda ise ev sahibi olmak isteyen kişilerin önlerinde pek fazla bir seçenek kalmıyor. Devlet Destekli Konut Hesabı Açabilirsiniz! Bunlardan ilki kesinlikle para birikimi yaparak ev sahibi olmak olarak öne çıkıyor. Bunun için devlet destekli konut hesabı açtırmak isteyen kişilere devlet biriktirdikleri para oranında ev satın alırken para yardımında bulunuyor. Ancak bu şekilde ev almak isteyen kişilerin en azından 4-5 sene gibi bir süreyi gözden çıkarmaları gerekiyor. Bir diğer yöntem ise eminevim sisteminde olduğu gibi kuralı yöntemle konut listesine yazılmak. Bu sistemde de gün mantığı ile konut sahibi olunuyor. Ancak bu tip sistemlere girerken sonradan mağdur olmamak adına çok iyi araştırma yapılması gerekiyor. Geriye kalan son çare ise geçmiş yıllarda akrabalar arasında uygulanan ev alma sistemi ki günümüzde bu sistemin başarılı olma ihtimali son derece düşük görünüyor. Örneğin 4 kardeşli bir ailede kardeşlerin hepsinin çalışması durumunda önce en ihtiyacı olan kardeşe ev alınıyor ve diğer kardeşler beraber ödemeyi yaparak konutu satın alıyor. Borç bitince sıra diğer kardeşe geçiyor. Ancak günümüzde maaşların düşük ve konut fiyatlarının son derece yüksek olması ile bu sistemin işlemesi son derece düşük bir ihtimal olarak görülüyor. Senetle Konut Satan ProjelerGünümüzde sıfır konut satın almak isteyen kişiler için en uygun seçenek kesinlikle taksitle konut satan projeler olarak öne çıkıyor. Senetli konut projeleri üzerinden satış yapan inşaat firmalar düşük faizlerle 120 ay vadeli konut satışı yapıyor. Haber Kaynağı: Emlak365.comNOT: BU HABERİN İZİNSİZ, AKTİF LİNK VERİLMEDEN, BİR BÖLÜMÜNÜN ALINMASI VEYA TAMAMININ KOPYANIP KULLANILMASI DURUMUNDA HUKUKİ SÜREÇ BAŞLATILACAKTIR…"


Gelişmelerden Haberdar Olun

@