Bankalar Sağ Gösterip Sol Vurdu, İhtiyaç, Taşıt ve Konut Kredisi Faizleri Değişti! 4 Banka Faiz İndirdi

Kredi faizleri için yükseliş beklenirken bankalar ters köşe yaptı! Konut, ihtiyaç ve taşıt kredisi faizi düştü. Kredi faizlerinde son durum ve güncel oranlar!

Finans 31.07.2021 - 17:05 31.07.2021 - 17:05 Gülcan Özer

Merkez Bankası Ağustos ayı toplantısı ve TÜİK TEFE TÜFE Temmuz ayı enflasyonu rakamları için geri sayım tüm hızı ile devam ederken dün bankalardan sürpriz bir faiz güncellemesi adımı geldi. Cuma akşamı kapanış sonrasında yapılan faiz güncellemeleri ile beraber aralarında devlet bankaları ile özel bankaların da yer aldığı çok sayıda banka kredi faiz oranlarını güncelledi. 

Bazı bankalar kredi faizlerini sabit tutmayı tercih ederken bazı bankaların ise ihtiyaç, taşıt ve konut kredisi faiz oranları için minimal oranlarda da olsa indirime gittikleri görüldü. Yapılan güncellemeler aşağı yönlü hareketi işaret etmesi nedeni ile kredi çekmeyi düşünen kişilere moral verirken asıl büyük güncellemelerin enflasyon rakamları ve TCMB Ağustos ayı faiz kararı sonrası yapılması bekleniyor. 

EN UYGUN KONUT KREDİSİ VEREN BANKA HANGİSİ, KONUT KREDİSİ FAİZİ DÜŞECEK Mİ, NE ZAMAN DÜŞER?

Bankaların konut kredisi faiz oranları 2020 senesinin Temmuz ayı sonu itibari ile büyük bir hızla yükselişe geçmiş en düşük yüzde 0,69 faiz oranı ile dibe vuran faizler son derece hızlı bir yükselişe geçmişti. Rekor yükseliş gösteren faiz oranları sonrasında Temmuz ayı sonu itibari ile en uygun konut kredis veren banka kamu bankaları arasında yer alan Ziraat Bankası, Vakıfbank ve özel banka statüsünde hizmet veren Yapı Kredi Bankası oldu. 

en-uygun-konut-kredisi-1

En düşük konut kredisi faiz oranı ise bu 3 banka tarafından uygulanan yüzde 1,37 faiz oranı oldu. Söz konusu rakam üzerinden 120 ay vadeli 100 bin lira konut kredisi kullanan bir kişinin ödeyeği aylık ödeme ise bin 703 lira oldu. 

en-uygun-ihtiyaç-kredisi-veren-bankalar-1

EN UYGUN İHTİYAÇ KREDİSİ HANGİ BANKADA, 36 AY VADELİ 10 BİN TL KREDİNİN AYLIK TAKSİT ÖDEMESİ NE KADAR, 10 BİN LİRAYA KAÇ TL FAİZ ÖDENİR?

İhtiyaç kredisi paketlerinde de faiz güncellemeleri dikkat çekti. Yapılan güncellemeler sonrasında en düşük ihtiyaç kredisi faiz oranı yüzde 1,35 olurken en uygun ihtiyaç kredisi veren banka ise faiz indirimi yapan bankalar arasında yer alan ING Bank oldu. ING Bank ihtiyaç kredisi faiz oranı ile 36 ay vadeli 10 bin lira ihtiyaç kredisi kullanan bir kişinin aylık taksit ödemesi 369 lira olarak gerçekleşiyor. 

Aylık 369 TL taksit ile kredinin toplam geri ödemesi ise 13 bin 328 lira olarak gerçekleşiyor. Yani 10 bin lira kredi çeken bir vatandaş bankaya toplamda 3 bin 328 lirayı faiz olarak ödeyecek. 

en-uygun-taşıt-kredisi-veren-bankalar-1

ARABA ALMAK İSTEYENLER İÇİN EN UYGUN TAŞIT KREDİSİ HANGİ BANKADA?

Araç satın almak isteyenler için en uygun taşıt kredisi veren banka kamu bankası olan Vakıfbank olarak öne çıkarken Vakıfban taşıt kredisi faiz oranı yüzde 1,50 olarak ilan edildi. Bu bankayı bir diğer devlet bankası olan Ziraat Bankası yüzde 1,54 faiz oranı ile takip etti. 

En düşük faz oranı ile 48 ay vadeli 40 bin lira taşıt kredisinin aylık taksit ödemesi ise 1.252 TL olarak gerçekleşecek.

Gelişmelerden Haberdar Olun

@