Bankalar Yırtık Para Değiştiriyor Mu, Hangi Bankalarda Değiştirilir?

Elinde hasar görmüş ya da yırtılmış kağıt parası olan vatandaşlar bankalar yırtık para değiştiriyor mu sorusunun yanıtını araştırıyor. İşte konu hakkında bilinmesi gerekenler.

Finans 01.04.2022 - 14:56 01.04.2022 - 14:56 Büşra Uluşen

Kağıt paralar çoğu zaman zaman aşımı ya da bir kaza sonucu hasar görerek kullanım dışı kalabiliyor. Yırtılan paralar alışveriş yapılan yerlerde ya da toplu ulaşım araçlarında kabul edilmiyor. Hal böyle iken vatandaşlar ellerindeki yırtık paraları kullanamadıkları için zarara giriyor. 

Elinde yırtık parası olan vatandaşlar, bu parayı değiştirebilmek adına çeşitli yerlere başvuruyor ancak buralardan da ret yanıtı almaları üzerine son çare banka şubelerini ziyaret ediyorlar

BANKALAR YIRTIK PARA DEĞİŞTİRİYOR MU, HANGİ BANKALAR DEĞİŞTİRİYOR?

Yırtık paraları değiştirmek isteyen kişiler ilk olarak TC Merkez Bankası veya TC Ziraat Bankası şubelerine giderek, taleplerini iletebilir ve sonrasında yetkili kişi ile görüşerek işlemlerini gerçekleştirebilirler. Başka bankalar yırtık para değişimi yapmamaktadır. Yırtık para değişimini yalnızca Ziraat Bankası ve Merkez Bankası gerçekleştiriyor. 

Ancak burada dikkat edilmesi gereken nokta paranın sadece yırtık bir biçimde hasar görmüş olmasıdır. Bütünlüğü yok edilmiş, tek bir yarısı ya da parçası olan paralar da bankalar tarafından değiştirilememektedir. Para değişimi yalnızca eskimiş, yıpranmış ya da bir miktar hasar görmüş banknotlar için yapılmaktadır. 

para-1

BANKALAR ESKİ PARALARI ALIYOR MU?

Türk lirasının eski versiyonlarını elinde bulunduran kişiler de ellerindeki paraları değiştirmek için bankalara sık sık müracaat ediyorlar. Ancak yırtık para değişimi ile eski para değişimi konuları birbirinden tamamen bağımsızdır. Bankalarda eski para alımı ya da satımı kesinlikle yapılmamaktadır. 

Bankaların kasasında eski para bulunduğu durumlarda, bu paralar Merkez Bankası'na gönderilir. Eski para değişimi yalnızca para tedavülden kalktıktan sonra belirlenen süre içerisinde değiştirilebiliyor. Ancak bunun dışında eski para değiştirmek, almak ya da satmak mümkün olmamaktadır. 

Yorumlar

Gelişmelerden Haberdar Olun

@