Bankalara Borcu Olan Herkesi İlgilendiriyor! BDDK Kredilerin Donuk Alacak Sınıflandırmasını Resmi Gazete'de Yayımladı

Vatandaşın bankalara olan borç miktarı her geçen gün artmaya devam ederken BDDK kritik bir karara daha imza attı. Kredilerin sınıflandırılması ve donuk alacak tahsilatı limiti değişti!

Finans 26.05.2022 - 10:50 26.05.2022 - 10:51 Gülcan Özer

Bankaların Bağımsız Denetimi Hakkında Yönetmelikte Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmelik, 25 Mayıs 2022 Tarihli ve 31846 Sayılı Resmî Gazete ile yayımlanarak resmen yürürlüğe girdi. Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu BDDK tarafından yayımlanan yönetmelik kapsamında kredilerin donuk alacak sınıflandırması konusunda limit değişikliği yaptı. 

Söz konusu karar bankalara kredi ve kredi kartı borcu olan milyonlarca kişiyi ilgilendirmesi yönünden büyük önem taşıyor. Kredilerin sınıflandırılması ve bunlar için ayrılacak karşılıklara ilişkin esasları belirleyen yönetmelikte yapılan düzenleme sonrasında borcun temerrüdü nedeniyle donuk alacak sınıfına dahil edilmesine ilişkin eşik 100 liradan 2 bin 500 liraya yükseltildi. 

İHTİYAÇ, TAŞIT VE KONUT KREDİSİ PAKETİNDE BORCUN DONUK ALACAK OLARAK SINIFLANDIRILMASI LİMİTİ YÜKSELDİ! 

Resmi Gazete'de yayımlanan karar kapsamında borcun temerrüdü nedeniyle donuk alacak sınıfına dahil edilmesine ilişkin en düşük eşik rakamı 100 liradan 2 bin 500 liraya çıkartıldı. Yeni karar kapsamında bankaya olan borcun 2 bin 500 TL altı tutarındaki rakamların donuk alacak olarak sınıflandırılması kararını banka verecek. Daha önce bu sınır 100 TL olarak uygulanıyordu. 

bddk donuk alacak kararı

DONUK ALACAK NE DEMEK?

Alınan karar donuk alacakları kapsarken söz konusu deyim merak konusu oldu. 2017 senesinde yapılan yasal düzenleme ile tüketici kredilerinde donuk alacak olarak tanımlama hakkı verildi. Bu kapsamda, kullanılan kredinin son ödeme tarihi üzerinden 3 ay geçmesine rağmen halen ödeme yapılmaması durumunda bu kredi donuk kredi olarak tanımlanıyor. 

Yani kredinin 3 aylık süre dolmasına rağmen ödenmemesi durumunda borç donuk alacak kategorisine alınır. Bankalar ödenemeyecek ya da ödenme ihtimali düşük olan kredi alacaklarını donuk alacak kategorisinde takip etmektedir. 

Gelişmelerden Haberdar Olun

@