Bankalara Borcu Olanlar Dikkat! Borçlara Yeni Yapılandırma İmkanı Geliyor

Bankalara borcu olanlar için müjdeli haber uzun aranın ardından geldi. Ekonomik yönden zorlanan borçlular için bankalar harekete geçtiler ve borç yapılandırma hareketini başlattılar.

Finans 14.09.2021 - 09:38 14.09.2021 - 09:41 Serhat Karaman

Koronavirüs salgını tüm dünyayı olumsuz anlamda etkilerken özellikle ekonomik açıdan etkilerini de gün yüzüne çıkardı. Son dönemlerde pek çok vatandaşın yaşanan ekonomik sıkıntılar nedeniyle bankalara olan borçlarını ödeyemedikleri belirlendi. Özellikle pandemi sürecinin başlarında kamu bankaları tarafından sürece destek olabilmek için düşük faizli ihtiyaç kredisi kampanyası düzenlenmişti.

Kamu bankaları tarafından verilen, aylık geliri 5 bin liranın altında olan kişilere verile kredilerin miktarı oldukça dikkat çekmişti. Pek çok kişinin şart ya da kefil aramadan aldığı bu kredilerin geri ödemeleri konusunda pandemi sürecinin uzaması ile birlikte bazı sıkıntılar yaşanmaya başladı.

KAMU BANKALARI KREDİ BORÇLARINI YAPILANDIRACAK

Düşük faizli ve kolay ödeme seçenekleri bulunan kredilerin ödenememiş olması durumunda kamu bankaları yeniden bir adım atarak yapılandırma seçeneğini hayata geçirdiğini açıkladı.

Kamu bankaları tarafından pandemi döneminde sunulan kredilerden binlerce kişi sorunsuz bir şekilde yararlanmışlardı. Şimdilerde ise borçlarını ödeyemeyenler için yeni fırsatlar sunulacak.

KREDİ BORÇLARI İÇİN YAPILANDIRMA VADESİ 36 AYA ÇIKARILDI

banka-borc-yapilandirma

Temel ihtiyaç destek kredileri için geçerli olan borç yapılandırma süreç içerisinde vatandaşlar daha rahat ödeme imkanlarına sahip olabilmek için mevcut borçlarını yeniden yapılandırabilecekler. Bu yapılandırma ile birlikte borçlar 18 ay ile 36 ay arasında kişinin isteğine bağlı olarak ödenebilecek.

Vade süresinin uzatılması ile birlikte mevcut taksitlerin miktarının da düşürülmesi bekleniyor. Kamu bankaları tarafından ortak olarak düzenlenen yeni fırsat süreci sonrasında yapılandırma ile uygulanacak olan faiz oranı ise sadece yüzde 1.42 olarak açıklandı.  

Gelişmelerden Haberdar Olun

@