Bankalara Mahkeme Şoku! Kredi Kartı Olanlara 1.000 TL Para İadesi İçin Emsal Karar Çıktı

Kredi kartı olanlar dikkat! Bankalardan kart alan herkesi ilgilendiriyor. Kredi kartı olanlara 1.000 TL para iadesi için emsal karar çıktı. Aidat parasını geri alma, kart aidatı iadesi var mı?

Finans 17.06.2022 - 22:55 17.06.2022 - 23:08 Gülcan Özer

Cebinde kredi kartı olanlara mahkemeden müjdeli haber geldi. Özellikle de pandemi döneminde hastalık kapma endişesi ile internetten alışveriş yapan kişilerin sayılarının artması ve temassız kredi kartları ile kredi kartı kullanan kişilerin sayıları büyük bir hızla artmıştı. 

Bankaların en büyük gelir kaynağı olarak gördüğü faiz ve kart masrafları hakkında mahkeme bir kere daha bankalara dur dedi ve vatandaş lehine karar açıkladı. Bankaların kredi kartı aidat parası kesmesi hakkındaki tüm dayatmalarına ve itiraz etmeyen kişilerden bu paraları tahsil etmesine bir kere daha mahkeme para iadesi kararı verdi. 

KREDİ KARTI AİDATI YASAL MI, KREDİ KARTI AİDATI İADESİ VAR MI?

Bankaların en çok para kazandıkları kalemlerden biri olan kredi kartı aidatı parasından vazgeçmek istememelerine rağmen bankalar vatandaş lehine karar vermeye devam ediyor. Bankalar konuyu yargıya taşımayan kişilerden kolay para kazanma peşine düşerken mahkeme bir kere daha kredi kartı para aidatı iadesi kararı vererek vatandaşın yanında oldu. 

kredi kartı para iadesi var mı

KREDİ KARTI AİDATI YASAL MI, KART AİDAT İADESİ VAR MI 2022?

Yapılan yasal düzenleme ile kredi kartı aidatı yasal bir hale getirilmiş olup, bu durum sadece kişinin bankanın kendisine sunduğu aidatsız kredi kartını reddetmesi durumunda geçerlidir. Bankalar son dönemde müşterilerine "para puan kazanamazsınız, taksitle alışveriş yapamazsınız" gibi sözlerle aidat ödenen kartları almaya teşvik ediyorlar. 

Durumu değerlendiren Tüketici Konfederasyonu Başkanı Aydın Ağaoğlu tüketicilerin aidatsız kredi kartı kullanma hakkına sahip olduklarını belirterek mutlaka kredi kartı ekstrelerini düzenli takip ederek bankaların kendilerinden kart ücreti kesip kesmediklerini kontrol etmeleri gerektiğini söyledi. 

kart aidatı iadesi

1.000 TL PARA İADESİ YAPILACAK! KREDİ KARTI AİDATI PARA İADESİ EMSAL KARAR NEDİR?

Mahkemeye konu olan olay Kahramanmaraş'ta yaşandı. Kredi kartı kullanan vatandaş bankanın kendisinden bin liralık aidat parası kesintisi yaptığını fark ederek paranın iadesini talep etti. Bankanın olumsuz cevap vermesi üzerine vatandaş konuyu mahkemeye taşıdı. 

Tüketici Hakem Heyeti paranın iadesine karar verirken banka karara itiraz ederek konuyu mahkemeye taşıdı. Mahkeme bankanın vatandaşa aidatsız kart hakkında bilgi verip vermediğinin tespit edilemeyeceğini belirterek kart aidatı parasını iade etmesine hükmetti. Banka parayı faizi ile beraber geri ödeyecek.

Gelişmelerden Haberdar Olun

@