Bankalarda Salı Sallandı! Herkes Faiz İndirimi Müjdesi Beklerken, Ters Köşe Hamlesi Geldi, Kredi Faiz Oranları Yükseldi

Bankaların kredi faiz oranları düşecek mi sorusuna yanıt arayan vatandaşa şok, bankalar faiz yükseltti. Akbank, Garanti, Ziraat, Yapı Kredi, İş Bankası, Vakıfbank ihtiyaç, taşıt, konut kredisi!

Bankalarda Salı Sallandı! Herkes Faiz İndirimi Müjdesi Beklerken, Ters Köşe Hamlesi Geldi, Kredi Faiz Oranları Yükseldi

Pandeminin etkileri tüm dünyada olduğu gibi Türkiye'de de hissedilmeye devam ederken maddi olarak zorluk yaşayan vatandaşlar kredi çekmek için bankalardan gelecek faiz indirimi müjdesini bekliyordu. Özellikle de Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından yapılan faiz indirimi açıklamaları vatandaşı umutlandırırken önce Merkez Bankası ardından ise bankalar tarafından vatandaşın beklentisi boşa çıkarıldı.

Ağustos ayı PPK toplantısı ile Merkez Bankası tarafından politika faiz indirimi yapılması beklentisine giren bankalar faiz indirimi yapmaya başlamış, özellikle de konut ve taşıt kredisi paketlerindeki faiz indirimleri vatandaşın yüzünü güldürmüştü. Süreçte vatandaş faiz oranlarının daha da aşağıya geleceğine olan inançla beklenti içine girerken ne yazık ki bankalar vatandaşı ters köşe etti, faiz oranları yükseldi.

EN UYGUN KONUT KREDİSİ FAİZ ORANI YÜKSELDİ, AKBANK KONUT KREDİSİ FAİZİ 1.37 OLDU!

Özel bankalar arasında ilk faiz indirimi yapan bankalar arasında yer alan Akbank yapmış olduğu faiz indirimi ile konut kredisi faizini yüzde 1,34 seviyesine çekerek kamu bankalarını dahi geride bırakarak en uygun konut kredisi veren banka olmuştu. Ne yazık ki vatandaşın mutluluğu kısa sürdü ve Akbank konut kredisi faiz oranı rakamını yükseltti.

En uygun konut kredisi faiz oranı yüzde 1.34 seviyesinden yüzde 1.37 seviyesine çıktı. Şu anda en uygun konut kredisi veren bankalar ise her biri yüzde 1.37 faiz oranı ile konut kredisi veren Akbank, Ziraat Bankası, Vakıfbank,TEB ve Yapı Kredi Bankası oldu.

en-uygun-konut-kredisi-24-ağustos

İHTİYAÇ KREDİSİ FAİZ ORANLARINDA SON DURUM NE?

Konut kredisinde yaşanan yükseliş ne yazık ki ihtiyaç kredisi faiz oranlarına da yansıdı. Bankaların tabela faiz oranları düşük tutulurken kredi çekmek için bankaya giden kişilere ise çok daha yüksek oranlarla kredi teklifi sunuluyor.

en-uygun-ihtiyaç-kredisi-24-ağustos

En uygun ihtiyaç kredisi faiz oranı şu anda ING Bank tarafından verilen yüzde 1,35 faiz oranı olarak öne çıkarken pek çok banka ise reklamlarda yer verdiği rakamları özel şartara bağlıyor. Örneğin kredi notu ortalamasının 1.850 puan ve üzerinde olması, ilk kez kredi çekilmesi gibi özel şartlar nedeni ile bu düşük oranlar üzerinden kimse kredi çekemiyor.

İş Bankası ihtiyaç kredisi faiz oranı yüzde 1,60 seviyesine çekilirken Akbank ihtiyaç kredisi faiz oranı ise yüzde 1,84 seviyesine fırladı. Halkbank taşıt kredisi faiz oranı ise yüzde 1,54 olarak revize edildi.

SONRAKİ HABER