Bankalardan Altın, Dolar Kararı! Taahhütnameyi İmzalamayana Artık Kredi Verilmeyecek

Dolar, euro, kripto para ile hisse senedi gibi yatırım araçlarında değerlendirmek üzere kredi çekmek isteyenlerin önüne geçmek isteyen bankalar, son olarak müşterilerine taahhütname şartı koydular.

Finans 25.12.2021 - 09:49 25.12.2021 - 09:50 Mustafa Karagöz

Bankacılık alanında vatandaşların bir süreden beri uyguladığı kredi ile yatırım yönteminin önüne geçilmek isteniyordu. Bu alanda BBDK bir düzenleme yaparak talimat verdi. Bankalarda müşterilerinin kredi taleplerini bu talimat kapsamında hazırladıkları kredi taahhütnamesini imzalamaları şartıyla değerlendirmeye almaya başladılar. 

BANKALARDAN KREDİ ÇEKMEK İSTEYENE DÖVİZE YATIRMACAĞIM TAAHHÜTNAMESİ

Döviz, kripto para, diğer emtialar ve borsada yatırım yapmak isteyenler bankalardan kredi çekerek bu alana yöneliyorlardı. Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurulu (BDDK) banka kredilerinin amacı dışında kullanılması önlemek amacıyla bankaları yakın takibe aldı. BDDK bir talimat ile Türk Lirası şeklinde kullanılan kredilerin amacına uygun olmasını, diğer aykırı işlemler için kullanılmaması için incelemeler başlattı.

Bu incelemelerin ardından bankalarda kendi çözüm yöntemlerini geliştirdiler. Bazı özel bankalarda görülen son uygulama ise müşterilere taahhütname imzalatılması oldu. Sözcü'de yer alan haberde bankaların müşterilere imzalamalarını istedikleri taahhütname örneği paylaşıldı.

Taahhütname genel olarak müşterilerin kullanacakları kredinin kullanımından kendilerinin sorumlu olduğunu ifade ediyor. Taahhütnamenin imzalanarak kredi çeken müşteriler kullandıkları kredi ile ‘amacına aykırılık teşkil eden işlemleri yapmayacağını' bildiriyorlar. Eğer aksi yönde bir durum olursa yani müşteriler aykırı gösterilen işlemlerden birini yaparlarsa banka taahhütnamesi ile ‘bankayı sorumlu tutmayacağını' kabul etmiş oluyor.

Taahhütname şimdilik bazı özel bankarın ticari kredilerinde kamu bankalarının ise bireysel kredi kullanımlarında imzalatılıyor. 

döviz almayacağım taahhütnamesi

İşte O Taahhütname

Bankalar tarafından imzalatılan taahhütnamede aykırılık olarak gösterilern işlemler sıralandı. Kredi kullanacak ve nakit parayı alacak olan müşteriler taahhütname kapsamında aşağıda yer alan işlemleri yapmayacaklarını belirtiyorlar. 

Döviz ve altın alım işlemleri.

Vadeli mevduat, repo, hisse senedi vb finansal getiri sağlamaya dönük yatırımlar.

Bankalar ve banka dışı finansal kuruluşlar nezdindeki vadesi gelmemiş diğer kredi risklerinin kapatılması.

Yurt dışına transfer yapılması.

Kripto varlıklara veya kayıtlı bankacılık/sermaye piyasası sistemi dışına aktarılması. 

TAAHHÜTNAME İLE BANKA SORUMLU OLMUYOR

Bankaların son adımını bankacılık uzmanları da değerlendirdi. Bankaların sözleşme imzalatmasına ilişkin değerlendirmede bulunan uzmanlar BDDK incelemelerinin arttığını söyledi. Bu durumda bankaların kendilerini ‘kredi verdin, döviz aldı' cezası almamak için böyle bir adım attıklarını ifade edildi. Bankalar bu taahhütname ile sorumluluk almadıklarını sorumluluğun müşteride olduğunu bildiriyorlar.

Gelişmelerden Haberdar Olun

@