Bankalardan Büyük Ters Köşe: Savaş Zengini Daha Zengin Etti! 32 Günlük Vadeli Mevduat Faizi Aylık 8.537 TL Faiz Getirisi

Ukrayna savaşı bankaların faiz planlarını değiştirdi, 32 günlük vadeli mevduat faiz oranları yeniden yükselişe geçti. En yüksek vadeli mevduat hesabı hoş geldin, dijital mevduat hesabı hesaplama!

Finans 28.02.2022 - 10:55 28.02.2022 - 10:56 Gülcan Özer

Küresel piyasalar peş peşe gelen açıklamalar ile şoktan şoka sürüklenmeye devam ederken korona virüs, finansal şok, yüksek enflasyon derken bu seferde Rusya'nın Ukrayna'ya savaş açması ile piyasalar bir kere daha sarsılmıştı. Savaş haberi öncesi düşmeye başlayan bankaların faiz oranları Rus ordusunun Ukrayna topraklarına girdiklerini açıklaması ile yönünü yeniden yukarıya çevirmişti. 

Piyasalar bir türlü ihtiyaç duyduğu güven ortamını yakalayamazken gelen yeni veriler ile beraber ne yazık ki bankaların kredi faiz oranları yeniden yükselişe geçerken bir yandan da bankada parası olanları sevindirecek bir haber daha geldi. Bankalar savaş teyakkuzuna geçerken nakit likidite birikimlerini güçlendirmek için ters köşe hamlesi ile vadeli mevduat hesabı faiz oranlarını yükseltmeye başladı. 

MEVDUAT HESAPLARINDA SAVAŞ ALARMI: BANKALAR TEYAKKUZA GEÇTİ, NAKİT PARA AVI BAŞLADI! 

Süreçte bankaların mevduat hesapları için savaş alarmı verildi ve her türlü duruma hazırlıklı olma adına nakit para avı başladı. Bankaların vadeli mevduat hesabı faiz oranları yükseltilerek vatandaşın cebindeki parayı banka hesaplarına çekmeye çalışan finans sektörü böylelikle bir süredir başlatmış olduğu faiz indirimi sürecini zorunlu olarak sonlandırmış oldu, mevduat faiz oranları yeniden yükseldi. 

500 bin tl faiz getirisi hesaplama

500.000 TL FAİZ GETİRİSİ HESAPLAMA! 500 BİN TL AYLIK NE KADAR FAİZ GETİRİR?

500 bin liranın aylık faiz getirisi de bankaların faiz oranlarını yükseltmesi ile arttı. En yüksek faiz veren banka Alternatif Bank olurken en yüksek mevduat faiz oranı ise yüzde 20.50 oldu. Bu oran üzerinden 32 günlük vadeli mevduat faizi 32 günde hesap sahibine 8 bin 537 TL oldu. 

250 bin tl faiz getirisi

250 BİN TL AYLIK FAİZ GETİRİSİ HESAPLAMA! 250.000 LİRA AYLIK KAÇ TL FAİZ GETİRİR?

Yükselen faiz oranları ile beraber bankada parası olanın faiz getirisi de yeniden artmaya başladı. 250 bin liranın aylık faiz getirisi de en yüksek faiz veren banka üzerinden hesaplandığında 4 bin 268 TL olarak gerçekleşti. 

100 bin tl faiz getirisi

100 BİN TL FAİZ GETİRİSİ 2022! 100.000 TL AYLIK NE KADAR FAİZ GETİRİR?

Parasını bankada değerlendirmek isteyen kişiler için 100 bin liranın aylık faiz getirisi de hesaplandı. Yükselen faizlerin ardından en yüksek faiz oranı ile hesaplandığında 100 bin TL aylık faiz getirisi 1.707 TL oldu.

Yorumlar

Gelişmelerden Haberdar Olun

@