Bankalardan Kredi Çekenlere Kötü Haber Geldi: Adınız Kara Listeye Girmiş Olabilir!

Pandemi döneminde verilen destek kredileri ile kredi çeken kişi sayısında patlama yaşanmıştı. Kredi çeken pek çok kişi kara listeye girdi!

Finans 27.07.2021 - 11:45 27.07.2021 - 11:53 Gülcan Özer

Koronavirüs salgını döneminde alınan zorunlu kısıtlama kararları nedeni ile ne yazık ki ekonomide de büyük daralma yaşanmış, kapatılan işyerleri nedeni ile çok sayıda kişi işten çıkarılmış ya da zorunlu ücretsiz izne ayrılmıştı. 

Yaşanan dalgalanma nedeni ile ilk olarak 2020 senesinde 6 ay ödemesiz dönemli 0.49 faiz oranı ile bireysel ihtiyaç destek kredisi verilmiş, Ziraat Bankası, Halkbank ve Vakıfbank tarafından verilen kredi paketi rekor başvuru almıştı. Daha sonra yine kamu bankaları üzerinden ihtiyaç, taşıt ve konut kredisi destek paketleri kullanıma sunulmuştu. 

KREDİ ÇEKEN KİŞİLER BORÇLARINI ÖDEYEMEDİ, KARA LİSTE ŞİŞTİ! 

Süreçte vatandaşın kredi borcu ve kredi kartı borcu sürekli olarak şişmeye devam etti. Verilen ucuz kredilerden kullanan kişiler pandemiye bağlı olarak ortaya çıkan sorunların devam etmesi üzerine ödemelerde sıkıntı yaşamaya başladı. Koronavirüs salgını nedeni ile uzaktan alışveriş yaygınlaşırken süreçte pek çok kişi kredi kartı aldı. 

Vatandaş ayı kredi kartı ile çevirmeye çalışınca bu seferde kredi kartı borçları ödenemeyecek rakamlara ulaştı. Açıklanan son rakamlara göre hem bireysel kredi borçlarını hem de kredi kartı borçlarını ödeyemeyen kişilerin sayısı 408 bin 913 kişi artış gösterdi. Konu hakkında açıklama yapan CHP Adana Milletvekili Burhanettin Bulut, vatandaşın bir borç sarmalı içerisine girdiğini ve bu süreçte artık borçlarını ödeyemez hale geldiğini söyledi. 

kara listeye giren kişiler arttı

2021 YILININ İLK 5 AYINDA 409 BİN KİŞİ BORCUNU ÖDEYEMEDİ

Bulut yapmış olduğu açıklamasında “Bu yıl ocak-mayıs döneminde 290 bin 882 kişi bireysel kredi, 181 bin 153 kişi de kredi kartı borcunu zamanında ödeyemediği için bankalar tarafından takibe alındı” diyerek rakamın artış endişe verici boyutlara ulaştığını dile getirdi. İhtiyaç, taşıt ve konut kredisi borcu ile kredi kartı borçları için son ödeme tarihi geçmesine rağmen ödeme yapmayan kişiler kara listeye girerken aynı zamanda kredi sicili de bozuluyor. 

MEMLEKETİN YARISI BANKALARA BORÇLU: KREDİ VE KREDİ KARTI BORCU OLAN KİŞİ SAYISI 34 MİLYON 536 BİN KİŞİYE ULAŞTI! 

Risk Merkezi tarafından açıklanan son verilere göre Mayıs ayı sonu itibari ile Türkiye'de bankalara ihtiyaç kredisi, taşıt kredisi, konut kredisi ve kredi kartı borcu olan kişilerin sayısı 34 milyon 536 kişiye ulaştı.

Gelişmelerden Haberdar Olun

@