Bankaların İşlem Ücretleri ve Komisyonları El Yakmaya Devam Ediyor!

Bankalar kredi kartı yıllık işletim ücreti, EFT ücreti, havale ücreti, hesap işletim ücreti, kredi dosya masrafı gibi pek çok işlem için aldığı ücretlere fahiş zamlar yaptı!

GÜNDEM 22.07.2019 - 09:15 15.07.2021 - 00:14 Emlak 365

Bankalar kredi kartı yıllık işletim ücreti, EFT ücreti, havale ücreti, hesap işletim ücreti, kredi dosya masrafı gibi pek çok işlem için aldığı ücretlere fahiş zamlar yaptı!

Bankalar faiz gelirleri azalınca çareyi ücretlere zam yapmakta buldu. En Düşük Havale Ücreti 12 Liraya Yükseldi Maaşların banka hesaplarına yatırılmaya başlanması ve kira ödemesi gibi bazı ödemelerin banka hesaplarından yapılmasının zorunlu tutulması gibi nedenlerle bankacılık işlemlerinin kullanılma sıklığı da arttı. Yaşanan artış bankaların da iştahını kabartırken bankalar bankacılık işlem ücretleri tarifelerine zam üstüne zam yapmaya devam ediyor. Yapılan son zamların ardından en düşük havale ücreti 12 liraya yükselirken bazı bankalar işi daha da abartarak internet şubesi işlem ücretleri için de zam yapmaya başladı. Eskiden ücretsiz bankacılık işlemleri olarak sunulan pek çok işlem artık internet şubesi üzerinden vatandaşın kendisi tarafından yapılsa dahi yine de yüksek fiyatlarla ücretlendirilmeye başlandı. Konu hakkında açıklama yapan Tüketici Başvuru Merkezi Onursal Başkanı Aydın Ağaoğlu bankacılık işlem ücreti ödeyen vatandaşlara çağrıda bulunarak küçük tutarlar olsa dahi herkesin hakkını aramasını istedi. Tüketici Başvuru Merkezi Onursal Başkanı Aydın Ağaoğlu konu hakkında yapmış olduğu açıklamada “Bankalar neredeyse şubeden içeri gireden bile para alacak. Sinekten yağ çıkarma peşindeler. Gelirleri düşen bankalar her fırsatta ücret kesme peşindeler. Tüketicilerin uyanık olması gerekiyor. Özellikle ortak ATM’lerde para çekerken ya da yatırırken ne kadar ücret yansıtıldığı çoğu zaman ekranda görünmüyor. Bankalar tüketiciden habersiz ücret yansıtmaktan vazgeçmeli” dedi. Şubeden EFT Ücreti 70 Liraya Çıktı! Bankaların EFT ücretleri cep yakmaya başlarken en düşük EFT ücreti 70 liraya kadar yükseldi. Pek çok banka EFT, bakiye sorgulama, fatura ödeme gibi farklı işlemler için tahsil etmiş olduğu ücret ve komisyonlara yüzde 50'lere varan oranda zam yaptı.  Emlak365.com


Yorumlar

Gelişmelerden Haberdar Olun

@