Bankaların Kara Listesine Artık Kimse Girmeyecek! Bu Bankalardan Kredi Borçlarına Finansal Çözüm Geldi!

Bankalara olan kredi borçlarını ödemekte güçlük çeken ve kara listeye düşme kabusu yaşayan vatandaşlara bazı bankalardan yeni bir imkan tanındı. Borç transferi kredisi nedir, hangi şartlarda çekilir?

Finans 10.02.2022 - 19:37 10.02.2022 - 19:37 Engin Uzunoğlu

Türkiye'de yaşanan ekonomik sorunlardan dolayı geçmiş dönemden kredi borcu bulunan vatandaşların ciddi bir kısmı bu borçlarının taksitlerini ödemekte güçlük çekmekte oldukları bildirildi. Vatandaşların kredi borçlarındaki ödeme aksamaları beraberinde yeni finansal sorunları getiriyor. Ödenmeyen kredi borçları yasal yollarla katlanırken vatandaşlar kara listeye girip bankacılık işlemlerinde kilitlenebiliyorlar. Bu duruma çare arayanlara ise bazı bankalar imkan sağlamayı sürdürüyorlar.

KARA LİSTEYE DÜŞÜLÜRSE NE OLUR?

Vatandaşların bankalara olan borçlarının belirli bir süre ödenmemesinin ardından başlatılan yasal takip bankacılık sektöründe kara liste olarak adlandırılan bir cezai müeyyide ile sonuçlanabiliyor. Bu şekilde kara listeye giren vatandaşlar borçlarını ödeyip, mali durumlarını düzeltene kadar bir daha herhangi bir bankadan kredi çekmek, kredi kartı almak, avans hesap açtırmak gibi işlemlerden herhangi birisini yapamıyor. Bu da bir anlamda bankacılık işlemlerinde vatandaşların kilitlenmesi anlamına geliyor. Oldukça olumsuz neticeler doğuran bu duruma düşülmemesi uzmanlarca dile getiriliyor.

BORÇ TRANSFERİ KREDİLERİ İLE KARA LİSTE KABUSU SONA ERİYOR

Bazı bankalar müşterilerine yönelik değişik kredi ürünlerini devreye sokabiliyorlar. Bunlardan son dönemlerde en çok kullanılanı ise borç transferi kredileri oluyor. Bankalar müşterilerinin farklı bankalara olan kredi borçlarını kapatabilecekleri tutarda bir krediyi temin edip sıfırdan yeni bir kredi hesabı açıyorlar. Bu şekilde müşterinin başka bankalara olan kredi borçları tamamen kapatılıyor. Bu borçları ortadan kalkan vatandaşlar ise borç transferi kredisi olarak kullandıkları kredinin ödemelerini yaparak kara liste kabusundan kurtulmuş oluyorlar.

KREDİ YAPILANDIRMA İMKANI!

Bankalardaki kredilerin yapılandırılması için şu anda uygun bir zaman olarak değerlendirilmiyor. Kredi faizlerinin yüksek olmasından dolayı vatandaşların çekmiş oldukları kredilerin faizleri muhtemelen çok daha uygundu. Ancak ödeme aksaması olması durumunda bu borçları riskli olmaktan kurtarmak için borç transferi kredisi çekilebiliyor. Bu bir anlamda da kredi yapılandırması anlamına geliyor. Örneğin 36 ay vadeli çekilmiş bir ihtiyaç kredisinin 12 ay ödemesi gerçekleşmişse bu borç yeniden 36 ay şeklinde borç transferi kredisi ile yapılandırılıp taksit tutarları düşürülebiliyor. 

İNG BANK BORÇ TRANSFERİ KREDİSİ KAMPANYASI

İNG Bank müşterileri başka bankalara olan kredi borçlarının tamamını borç transferi kredisi kullanarak taşıyabiliyorlar. Bu şekilde müşterilere bir imkan sağlayan İNG Bank tarafından yapılan açıklamaya göre borç transferi kredisi aylık faizi yüzde 1,59'dan başlıyor. Bankanın yayınladığı örnek maliyet hesaplamasına göre 12 ay vadeli 10 Bin TL borç transferi kredisi kullanan müşteriler bankaya her ay 940 TL taksit ödemesi yapıyorlar.

ing bank borç transferi kredisi maliyet hesaplaması

QNB FİNANSBANK BORÇ TRANSFERİ KREDİSİ KAMPANYASI

QNB Finansbank tarafından da müşterilere borç transferi kredisi imkanı veriliyor. Müşteriler farklı bankalara olan ihtiyaç kredisi borçlarını QNB Finansbank'a taşıyabiliyorlar. Karşı tarafa yollanacak olan ödemelerde ise müşterilerden herhangi bir EFT ücreti de talep edilmiyor. QNB Finansbank borç transferi kredisi kapsamında müşterilere uyguladığı kredi faizi kredi skoruna göre farklılık gösterebiliyor. Net faizin öğrenilebilmesi için QNB Finansbank'a borç transferi kredisi başvurusu yapılması gerekiyor. Banka tarafından yayınlanan örnek ödeme tablosu ise şöyle:

qnb finansbank borç transferi kredisi maliyet hesaplaması

YAPI KREDİ BANKASI BORÇ TRANSFERİ KREDİSİ KAMPANYASI

Müşterilere borç transferi imkanı veren bankalardan birisi de Yapı Kredi Bankası oldu. Yapı Kredi Bankası müşterilerin diğer bankalara olan mevcut kredi borçlarının kapatılabilmesi için finansman desteği veriyor. Ancak bu kredinin maliyetinin ne kadar olacağı konusunda Yapı Kredi Bankası tarafından bilgilendirme yapılmadı. Müşterinin kredi puanına göre Yapı Kredi Bankası tarafından makul bir faiz oranı uygulandığı bildirildi. Bunun için Yapı Kredi Bankası'nda borç transferi kredisi başvurusu yapılması gerekiyor.

Yorumlar

Gelişmelerden Haberdar Olun

@