Bankaların Kredi İştahı Kapalı! Konut Kredisiyle Ev Alacaklar İşte PPK Sonrası Değişen Faizler

PPK faiz kararı sonrasında en merak edilen noktalardan birisi de konut kredisi faiz oralarının düşüp düşmediği oldu. Müşteriler bankaların kredi faizlerinde oluşan son tablo Emlak365'te.

Finans 23.10.2021 - 10:40 23.10.2021 - 10:40 Mustafa KARAGÖZ

Konut kredisi faiz oranları düştü mü? Merkez Bankası PPK faiz kararları sonrasında en düşük faizli kredi hangi bankada? Ev alımlarında maliyetler düşecek mi? Konut kredisine dair merak edilen tüm soruları araştırdık.

PPK SONRASI KONUT KREDİSİ FAİZ ORANLARI

Birçok bankada PPK kararı sonrası konut kredisinde değişikliğe gitmedi. Birkaç bankada beklenin tam tersi yönünde kredi faiz oranlarında artırıma gitti. Öyle ki yüzde 1.46 faiz oranıyla konut kredisi veren Garanti BBVA konut kredisi faiz oranını yüzde 1.52 bandına çıkardı.

Peki diğer bankalarda son durum ne? İşte banka banka oranlar. 

En Düşük Faizle Konut Kredisi Veren Bankalar

En düşük faizle sağlanan konut kredisi olanakları yüzde 1.37 olarak devam ediyor. TEB, Akbank, Vakıfbank ve Ziraat Bankası müşterilerine herhangi bir vade farkı olmadan 120 ay vade ile konut kredisi ürünlerini aylık yüzde 1.37 faizle sağlıyorlar. Kredilerinin yıllık maliyeti yüzde 18.00'in üzerinde oluyor. 

Diğer Bankalar

Halkbank ve İş Bankası faiz indirimi sonrası güncel konut kredisi faiz oranı yüzde 1.38 bandında yer alıyor. 

Daha önce yüzde 1.39 faiz oranıyla konut kredisi sağlayan Yapı Kredi Bankası yüzde 1.44 faizle kredi veriyor. 

Garanti BBVA yukarıda da bahsettiğimiz gibi müşterilerine yüzde 1.52 faizle kredi veriyor. Bu oran daha önce yüzde 1.46'ydı.

İki kamu katılım bankası olan Ziraat Katılım ve Vakıf Katılım müşterilerine yüzde 1.43 kar payı oranıyla konut finansmanı sağlıyorlar. 

Yüksek Faizli Krediler

QNB Finansbank konut kredisi faiz oranı yüzde 1.48, İNG Bank konut kredisi faiz oranı yüzde 1.52, Denizbank konut kredisi faiz oranı yüzde 1.68, Fibabanka konut kredisi faiz oranı yüzde yüzde 1.72 bandında yer alıyor. 

Gelişmelerden Haberdar Olun

@