Bankaya Kredi Çekmek İçin Elini Veren Faize Kolunu Kaptıracak! İşte Yeni İhtiyaç, Taşıt ve Konut Kredisi Faiz Oranları

Bankaların kredi faiz oranları 2022 yılına rekor yükselişle girdi. Merkez Bankası faiz indirimi kararlarına rağmen konut, taşıt ve ihtiyaç kredisi faiz oranları yükseldi. Kredi faizlerinde son durum!

Finans 02.01.2022 - 10:47 02.01.2022 - 10:47 Gülcan Özer

Merkez Bankası tarafından yapılan politika faiz indirimi hamlelerine rağmen bankaların kredi faiz oranları büyük bir hızla yükselişini sürdürüyor. Bankalar enflasyon rakamlarında yaşanan yükseliş nedeni ile faiz indirimi yapmak bir yana kredi faiz oranlarını yükseltiyorlar. 

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası 2021 senesinde 500 baz puan faiz indirimi yaparak politika faiz oranı rakamını yüzde 19 seviyesinden yüzde 14 seviyesine çekmişti. Merkez Bankasının faiz indirimlerine rağmen özel bankalarda faiz rakamları sert yükseldi. Devlet bankaları ise sadece konut kredisi faiz oranları ve ticari kredi faiz oranlarında indirim yaptı. 

BANKALARIN İHTİYAÇ KREDİSİ FAİZ ORANLARI ALEV ALDI!

Kredi faiz oranları büyük bir hızla yükselirken özellikle de ihtiyaç kredisi faiz oranlarında yaşanan yükseliş dikkat çekti. Bankaların ekonomideki dalgalanma nedeni ile yükselen riski üstlenmek istemedikleri ve geri dönüşünde sıkıntı yaşayacaklarını düşündükleri kredileri faiz artırımı ile azaltmak istedikleri iddia edildi. 

ihtiyaç kredisi faizleri 2 ocak

İhtiyaç kredisi faiz oranları rekor seviyelere yükselirken Akbank kredi faiz oranı yüzde 2,84 seviyesine yükseltildi. 36 ay vadeli 10 bin TL ihtiyaç kredisi kullanan bir vatandaş bankaya 7 bin 560 TL faiz ödeyecek. En uygun ihtiyaç kredisi veren banka ise kamu bankası olan Vakıfbank oldu. Vakıfbank ihtiyaç kredisi faiz oranı yüzde 1.55 olurken 36 ay vadeli 10 bin TL kredi taksit tutarı 384 TL toplam kredi ödemesi ise 13 bin 860 TL oldu. 

taşıt kredisi faizleri 2 ocak

ARABA SATIN ALMAK İÇİN TAŞIT KREDİSİ KULLANMAK İSTEYENLER İÇİN EN UYGUN KREDİ HANGİ BANKADA?

Kredi çekerek araba almak isteyenler için de ne yazık ki yükseliş sürdü. En uygun araç kredisi faiz oranı 1.50 ile yine Vakıfbank tarafından verilirken yüzde 2.66 seviyesine kadar oranlar bankalarca sıralandı. 48 ay vadeli 40 bin TL taşıt kredisi çeken bir kişinin bankaya ödeyeceği toplam faiz yükü ise Odeabank'ta 38 bin 912 TL'ye yükseldi. 

konut kredisi faiz oranları listesi 2 ocak

BİR EV VATANDAŞA, BİR EV BANKAYA! KONUT KREDİSİ FAİZ ORANLARINDA, EN DÜŞÜK EV KREDİ FAİZ ORANI YÜZDE KAÇ OLDU?

Bankaların konut kredisi faiz oranları listesi büyük bir hızla yükselişe geçerken ne yazık ki vatandaş için bir ev bankaya dönemi resmen başladı. Odeabank konut kredisi faiz oranı yüzde 2,62 olarak açıklanırken 120 ay vadeli 100 bin TL konut kredisi geri ödemesi 330 bin 612 liraya ulaştı. Yani 100 bin TL kredi için bankaya 230 bin TL faiz ödeyecek. 

En uygun konut kredisi veren bankalar kamu bankaları olurken Vakıfbank, Halk Bankası, Ziraat Bankası konut kredisi faiz oranı sıfır konutlar için yüzde 1.20 ve 2.el konut kredsi için ise yüzde 1.29 oldu.

Gelişmelerden Haberdar Olun

@