Barınma Krizi Büyüyor: Kira Fiyatlarına Fahiş Zam Yağmuru Mecliste!

Kiralık ev krizi giderek büyümeye devam ederken hem boş kiralık ev bulmak imkansız hale gelirken hem de kiralık ev fiyatları rekor oranda zamlanmıştı.

Emlak Haberleri 12.09.2021 - 08:50 12.09.2021 - 08:54 Gülcan Özer

Türkiye tarihinin en büyük barınma krizini yaşarken hem kiralık ev fiyatlarına gelen fahiş zamlar hem de yaşanan kiralık ev kıtlığı meclise taşındı. Yükselen kira fiyatlarına karşı alınması gereken önlemler CHP Tekirdağ Milletvekili Candan Yüceer tarafından meclise taşındı. 

Kira fiyatlarında yaşanan artışa dikkat çeken CHP Tekirdağ Milletvekili Candan Yüceer, Türkiye Büyük Millet Meclisi TBMM gündemine taşınması adına konu hakkında araştırma önergesi verdi. Kira fiyatlarında şu anda kontrolsüz bir yükseliş yaşandığı belirtilen önergede gerekli önlemlerin alınması talep edildi. 

KONUT FİYATLARI VE EV KİRALARI NEDEN YÜKSELİYOR, YÜKSELDİ?

Meclise konu hakkında soru önergesi veren Yüceer "2021’in ikinci yarısı itibarıyla hem büyükşehirlere dönüşün başlaması hem de okulların açılacağı kararının bildirilmesinin ardından kira fiyatlarındaki artış hızı katlanmıştır.

Bahçeşehir Üniversitesi Ekonomik ve Toplumsal Araştırmalar Merkezi’ne (BETAM) göre; Türkiye’de temmuzdaki yıllık kira enflasyonu yüzde 28,2. Bu oran, Ankara'da yüzde 30’u, İstanbul'da ise yüzde 42,3'ü bulmaktadır" diyerek 2019 yılında açıklanan TÜİK verilerine göre vatandaşların konut giderlerinin tüketim harcamaları içindeki paşının yüzde 23,7 olduğuna dikkat çekti. 

konut fiyatlarına zam meclis gündeminde

ESKİ KİRACILARINI ÇIKARMAK İSTEYEN FIRSATÇI EV SAHİPLERİ MECLİS GÜNDEMİNDE!

Yaşanan yükselişin fırsatçı ev sahiplerini harekete geçirdiğini belirten Yüceer yaşanan bu yükseliş sonrasında ev sahiplerinin eski kiracıları evden tahliye etmeye başladığını belirterek boşalan evlerin fahiş fiyatlarla yeniden kiraya verildiğini dile getirdi. 

BARINMA KRİZİ NEDİR?

Barınma krizine ilişkin açıklamalarda da bulunan Yüceer "Ücretli çalışan insanların maaşlarına gelen zamla kira fiyatlarına gelen zam arasındaki makasın artması, barınma krizi anlamına gelmektedir. Her geçen gün artan kira fiyatları karşısında yüksek enflasyon ve ekonomik darboğaz kıskacındaki yurttaşlarımızın mağdur olmaması için gerekli çalışmalar bir an önce yapılmalıdır" diyerek hükümetin acil olarak konu hakkında önlem alması gerektiğine dikkat çekti. 

Konut satışları rakamları düşmeye devam ederken yükselen konut fiyatları ve kredi faiz oranları nedeniyle artık vatandaşların yatırım amaçlı konut alımlarında bulunmaması da şu anda yaşanan boş kiralık ev krizinin bir nedeni olarak gösteriliyor. Vatandaşlar oturmak amaçlı ev alırken boş kiralık ev bulmak özellikle de İstanbul, Ankara ve İzmir gibi büyük şehirlerde zorlaşırken kiralık ev fiyatları da uçuşa geçmişti.

Gelişmelerden Haberdar Olun

@