Barınma Krizi Kapıda! İMKON Başkanı: Artık Alt Sınıf ve Orta Sınıf Ev Alamaz!

İnşaat sektöründeki maliyetlerin artması konut fiyatlarını artıyor. Yeni konutların yapılamamasından yakınan İMKON Başkanı Tahir Tellioğlu, artık alt sınıf ve orta sınıfın ev alamayacağını söyledi.

Emlak Haberleri 14.02.2022 - 10:10 14.02.2022 - 10:10 Büşra Uluşen

Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası'nın (TCMB) Kasım 2021 Konut Fiyat endeksi belli oldu. Buna göre, konut fiyatları yıllık yüzde 50,5 oranında arttı. Gayrimenkul sektörü yetkililerine göre bu artış yüzde 50 oranında değil yüzde 100'ün dahi üzerinde seyrediyor.

MALİYETLER ARTTI, KONUT SIKINTISI BAŞLADI

Türkiye İstatistik Kurumu Kasım 2021 İnşaat Maliyeti Endeksini yıllık yüzde 48,87 olarak açıkladı. Buna göre inşaat sektörü temsilcileri konut üretim maliyetlerini yıllık yüzde 200 oranında arttığını belirtiyor. Müteahhitler maliyetler nedeniyle yeni konut inşa etmekte zorlanırken, ellerindeki inşaatı da yine aynı nedenlerden dolayı tamamlayamıyor. 

Gayrimenkul sektöründe arz talep dengesinin bozulması, beraberinde fiyat artışını getiriyor. Fiyatlar artıkça vatandaşlar artık ev sahibi olmanın imkansız hale geldiğini düşünüyor. 

barınma krizi

'' ARTIK ALT SINIF VE ORTA SINIF EV ALAMAZ ''

İnşaat sektörünün temel malzemeleri olan çimento ve demire gelen zamlar, konut yapımını neredeyse durdurdu. İnşaat Mühendisleri Konfederasyonu (İMKON) Başkanı Tahir Tellioğlu, Türkiye'de artık alt sınıf ve orta sınıfın ev alamayacağını, ev satın almanın artık sadece üst sınıfın alabileceği bir noktaya geldiğini belirtti. 

Yükselen maliyetler ile konut yapamadıklarını, bu nedenle vatandaşların da konut alamadığının altını çizen Tellioğlu, Türkiye'de 6 milyon çürük yapı olduğunu, maliyet artışlarının kentsel dönüşümü de imkansız hale getirdiğini ifade etti. 

2022 yılında konut fiyatlarının giderek arttığını ve yıl sonuna kadar yüzde 60'lık bir artışın görülebileceğini belirten uzmanlar, Türkiye'nin barınma krizine doğru gittiğini, ev satın almanın daha da zorlaşacağını ve kiraların da yükseleceğinin altını çizdi. 

Yorumlar

Gelişmelerden Haberdar Olun

@