Barış Pınarı Harekatı Konut Sektörünü Nasıl Etkileyecek, Ev Satışları Düşecek Mi, Yükselmeye Devam Eder Mi?

TÜİK tarafından açıklanan konut satış rakamları inşaat sektöründe konut kredisi faiz oranları indirimi ile beraber özlenen konut satış rakamlarına ulaşıldığını gözler önüne serdi.

EMLAK HABERLERİ 17.10.2019 - 11:18 15.07.2021 - 00:13

TÜİK tarafından açıklanan konut satış rakamları inşaat sektöründe konut kredisi faiz oranları indirimi ile beraber özlenen konut satış rakamlarına ulaşıldığını gözler önüne serdi. Faiz oranları düştükçe vatandaşın konuta olan ilgisi artarken başlayan Suriye operasyonu sektörü tedirgin etti. Peki, konut ve inşaat sektörü operasyondan etkilenir mi?

Dün açıklanan TÜİK Ekim 2019 konut satış istastik rakamları kamu bankaları tarafından başlatılan 0.99 konut kredisi kampanyasının başarısını bir kere daha gözler önüne serdi. Başlatılan kampanya sonrasında ipotekli konut satışları dörde katlanırken toplam satılan konut sayısı 2019 yılının rekorunu kırarak 146 bin 903 rakamına ulaştı. Suriye Operasyonu Konut Satışlarını Etkiler Mi?Sektörde yaşanan hızlı çıkış ne yazık ki Suriye operasyonu nedeni ile sekteye uğradı. Türkiye'nın sınır güvenliğini korumak için başlatmak zorunda kaldığı operasyonun ardından dolar kuru hızla yükselişe geçerken bazı özel bankaların da faiz artışına gitmesi sektörde tedirginlik yarattı. Gerek oturmak gerekse de yatırım yapmak için konut satın almak isteyen kişiler de savaş çıkacak endişesi ile yine bu taleplerini ertelemey başladı. Durum böyle olunca da ne yazık ki konut satışlarında yaşanan hızlı çıkış yerini yeniden yavaşlamaya bıraktı. Mevduat Faizleri Düştükçe Konut Satış Rakamları Artacak! Konut satış rakamlarını değerlendiren KONUTDER Başkanı Altan Elmas ise yapmış olduğu açıklamasında faiz oranlarında yaşanan düşüşün konut sektörünü destek olduğunu belirterek  “Düşük faiz fırsatının genel konut satışlarına uygulanmasına bağlı olarak birinci el konut satışları, yine ikinci el konut satışlarının altında kaldı.Düşük faiz fırsatının birinci el konutlara yönlendirilmesi hem sektörü destekler hem de tüketici lehine rekabeti arttırır. Nitekim alternatif yatırım araçlarında bekleyen tasarrufların tekrar konut sektörüne dönmesi an meselesi. Döviz kurlarındaki artış yüksek maliyetle edinilen dövizlerin Türk Lirası’na dönmesi için fırsat yaratacak. Piyasaya dönen bu tasarrufların da gerileyen mevduat faizi yerine konut sektörüne kanalize olacağı aşikar” diyerek önümüzdeki dönemde yükseliş beklediklerini söyledi. Emlak365.com


Yorumlar

Gelişmelerden Haberdar Olun

@