Başkasına Ait Tapu Kaydı Sorgulama Nasıl Yapılır?

Başkasına ait tapu sorgulama işlemini insanlar ev almak istedikleri zaman tapuda evin gerçek sahibi olarak kimin bilgilerinin kayıtlı olduğunu görmek için yaparlar. Böyle durumlarda zorunlu olarak başkasına ait tapu sorgulama işlemi yapılır.

Emlak Haberleri 26.10.2019 - 21:00 15.07.2021 - 00:12 Serhat Karaman

Başkasına ait tapu sorgulama işlemini insanlar ev almak istedikleri zaman tapuda evin gerçek sahibi olarak kimin bilgilerinin kayıtlı olduğunu görmek için yaparlar. Böyle durumlarda zorunlu olarak başkasına ait tapu sorgulama işlemi yapılır.

Alım satım işlemlerinde taşınmaz hakkında kesin ve doğru bilgi edinmek açısından tapu bilgileri çok önemlidir.Tapu çeşitleri taşınmaz hakkında önemli bilgiler içerir. 3 Tapu türü vardır. Tapu türleri şunlardır:•    Hisseli Tapu: Tapuda hissesi olan kişilerin isimlerinin belli olması ile birlikte kişilerin sahip oldukları bölgelerin kesin olarak ayırılmadığı tapudur.•    Kat Mülkiyeti Tapusu: Yapımı bitmiş ve herkesin sahip olduğu bölümün net olarak belirlendiği tapu türüdür. Binanın iskanı alınmadan da kat mülkiyeti tapusu alınabilir.•    Kat İrtifakı Tapusu: Kat irtifakı tapusu taşınmazın inşa edileceği arsada bulunan dairenin arsa payını gösteren tapudur.Her 3 tapu türü de yasal yönden geçerliliği bulunan belgelerdir. Hepsi de tapu dairesinde tapu memuru tarafından verilir.Kişinin Kendi Üzerine Olan Tapuların Sorgulanmasıİnsanlar kendi tapu bilgilerini kolayca sorgulayabilirler. Bunun için başvurulabilecek yollardan biri tanesi e-devlet uygulamasıdır. E-devlet üzerinden tapu bilgisi sorgulama son derece kolay ve doğru sonuç veren bir uygulamadır. Bunun için öncelikle e-devlet sistemine girilmesi gereklidir. E-devlet sistemine girmek isteyen kişinin TC kimlik numarası ve e-devlet şifresi gereklidir.Bu iki bilgi ile sisteme giriş yapıldıktan sonra sorgulama yapmak isteyen kişi kendisine ait bütün taşınmaz malların listesine buradan ulaşabilir.Kişinin kendisine ait tapu bilgilerini sorgulamasının bir başka yolu da nüfus cüzdanı yanında olarak tapu dairesine başvuru yapmalıdır. Tapu dairesine bizzat yapılan müracaatlar sonucu da müracaat eden kişi kendisi hakkındaki bilgilerine ulaşabilir.E-Devlet Şifresi AlınmasıE-devlet sitesine giriş yapılması için başvuru sahibinin e-devlet şifresini bilmesi gerekir. E-devlet şifresi bilinmiyor ise, sorgulama yapan kişi tercih ettiği herhangi bir PTT şubesine müracaat etmelidir. PTT ‘den başka e-devlet şifresi verme yetkisine sahip bir kurum yoktur. Bu işlem için e-devlet şifresi almak isteyen kişi yanında nüfus cüzdanı ile başvuruda bulunmalıdır. Daha sonra e-devlet şifresi alınmak isteği PTT görevlisine iletilir. PTT görevlisi bildirilen telefon numarasını teyit amaçlı olmak üzere müracaat eden kişinin cep telefonuna SMS yollar. Gelen SMS kodu görevliye okunduktan sonra 2 TL ücret karşılığında e-devler şifresi alınır.Başkasına Ait Tapu SorgulamaBaşkasının tapu sorgulamasını yapmak yasal olarak uygun değildir. Bir başka deyişle kanunen yasaktır. Tapu bilgilerinin üçüncü kişilere verilmesinin yasak olduğunu Tapu dairesinde çalışan her memur bilir. Bu nedenle dışarıya bilgi verilmez.

Bu konuda yasal yollara başvurulabilir. Avukatların başkasına ait tapu sorgulama yetkisi vardır. Bu nedenle sorgulama yapmak isteyen kişi bir avukata başvurarak, kanuni prosedürler çerçevesinde söz konusu kişiye ait tapu bilgilerini öğrenebilir.Başkasına Ait Tapu Sorgulama ÜcretlidirBaşkasına ait tapu sorgulama işlemi esasen ücretli değildir. Tapu daireleri bu iş için herhangi bir bedel talep etmez ama konu ile ilgilenecek olan avukat, tapuda sorgulama yapmak için kendisine yasal olarak tanınan ücreti talep edebilir. Avukatın bilgileri öğrenme yetkisini kullanmak kanuni hakkıdır. Bunun karşılığında da görevini yaptığı için ücretini istemesi de en doğal hakkıdır. Avukata başvuru yapılmadan önce bu bilginin bilinmesinde yarar vardır.Avukat aracılığı olmadan bir başkasına ait tapu sorgulama işlemi ile tapu bilgilerine ulaşmak mümkün değildir. Taşınmaz için ödeme yapılmadan önce tapu bilgileri görülmeli ya da öğrenilmelidir.Emlak365.com


Gelişmelerden Haberdar Olun

@