Başkasının Adına Tapu Kaydı Sorgulaması Nasıl Yapılır?

Vatandaşların araştırdıkları konulardan birisi de başkasının adına tapu kaydı araştırılması. Peki başkasının adına olan tapu kaydı nasıl araştırılır? İşte Tapu Genel Müdürlüğü'nün cevabı.

Emlak Haberleri 13.11.2021 - 13:01 13.11.2021 - 13:01 Mustafa KARAGÖZ

Vatandaşlar hak sahibi olma durumuna göre başkasının adına tapu kaydı araştırıp araştıramayacaklasını merak ediyorlar. Araştırılan konular ise ikiye ayrılıyor. Birincisi akrabalık yada hak sahiplik bağının olması durumuna göre ikincisi de merak edilen bir gayrimenkul adına. 

BAŞKASININ ADINA TAPU KAYDI SORGULAMA

Öncelikle Tapu ve Kadastro Genel Müdürlüğü başkasının adına tapu kaydı sorgulamaya doğrudan izin vermiyor. Ancak resmi sitesinde bazı durumlar için açıklamada bulunulmuş. Bir soru cevapla ile durumu açıklayan Tapu Genel Müdürlüğü vatandaşları bilgilendirdi. Özellikle akrabalık bağı olunan durumlar için soru ve cevap oldukça açıklayacı. 

Tapu Genel Müdürlüğü'nün sitesinde yer alan soru "Dedem adına kayıtlı bir taşınmaz olup olmadığını nasıl araştırabilirim?" olarak yönlendirildi. 

Kurumun bu soru üzerinden yapmış olduğu açıklamasında "Kanunî istisnalar dışında, tapu sicilinde hak sahibi olan kişiler istemde bulunabilir. Tescilden önce hak sahibi olmuş kişiler de hakkın tescili için gerekli belgeleri ibraz ederek istemde bulunabilirler. Dolayısıyla, dedenizin mirasçısı olduğunuzu gösteren veraset belgesi ile birlikte Tapu Müdürlüğüne başvurmanız halinde dedenize ait taşınmaz olup olmadığını öğrenebilirsiniz." açıklaması yer aldı. 

Hak Sahipliği Olmayan Durumlarda Tapu Sorgulama

Hak sahipliği olmayan durumlarda başkasına ait tapunun sorgulanması mümkün değildir. Bu durumda tek bir özel durum bulunmakla beraber açılmış dava kapsamında avukatlar tapu kaydı sorgulaması yapabilirler. Avukatlar birçok belgeye erişim hakkına sahip olduklarından bu kapsamda sorgulama yapabilirler. 

Gelişmelerden Haberdar Olun

@