Baskılayarak Dizginleyemezsiniz Diyen Selçuk Geçer Dolar Kurunun 18 TL Üzerine Çıkacağı Tarihi Verdi!

Ekonomik gelişmeleri değerlendiren Ekonomist Selçuk geçer dolar kuruna dair yeni tahminlerde bulundu. Dolar kuru ne zaman ve ne şekilde 18 TL seviyesini aşacak?

Finans 02.03.2022 - 22:52 02.03.2022 - 22:52 Engin Uzunoğlu

Ekonomist Selçuk Geçer yeni gelişmelere dair değerlendirmelerde bulundu. Ukrayna savaşı, yüksek enflasyon ve dolar kuru hakkında yorum yapan Selçuk Geçer yaptığı analizle yine dikkatleri üzerine çekti. Dolar kuru hakkında da tahminde bulunan Selçuk Geçer yükseliş için 1-2 aylık sürecin olduğunu söyledi. Peki dolar kurunda yükselişler ne zaman ve ne kadar olacak? Selçuk Geçer dolar yorumları....

BÜTÇE AÇIKLARININ KAPATILMASI İÇİN AKARYAKIT ZAMMI YAPILIYOR

Bütçe açığı konusuna değinen Selçuk Geçer, "Akaryakıta her gün zam yapılmasının ana nedeni petrol fiyatlarının yükselmesi değil. Bütçe açıkları arttıkça bu açıklar bir yerden kapatılacak. Bunun soncu da akaryakıta her gün zam yapılıyor. Dolar kurunu baskılamaları işe yaramayacak uyarısı yapmıştık. Bu baskılama ile Merkez Bankası rezervlerini çökertiyorsunuz demiştik. Şimdi bu zamlar işte o gün yapılan uyarılarımıza kulak asılmamasından kaynaklanıyor." dedi.

Fiyat artışlarının devam edeceğini söyleyen Selçuk Geçer, "Baskılanan dolar ile ekonomik başarı elde edilmez. Dolar kuru zaten fiyatlanmış ve maliyetleri etkilemiş. Bugün iğneden ipliğe her şey zamlanıyor. İthal ettiğimiz ürünlerin fiyatlarının artacağını göreceğiz. En basiti ilerleyen günlerde ekmek zamlarını takip edeceksiniz. Yoksulluk sınırı asgari ücretin üzerine çıktı. Asgari ücret 2 ay dayanamadı." ifadelerini kullandı.

TURİZM PLANI TUTMAYACAK

Savaş konusuna da değinen Selçuk Geçer, "Rusya ile Ukrayna arasındaki savaşın durması beklenmiyor. Gelen bilgiler bu yönde ağır bir kanaat oluşturuyor. Türkiye şu anda politika olarak konuya doğru yaklaşıyor. Ancak ekonomik olarak çok hazırlıksız yakalandık. Bu yüksek fiyatlamalar Türkiye’yi köşeye sıkıştırıyor. Lakin turizm meselesi çok kritik olacak. Büyük hesaplar yapılmıştı. Turizm gelirleri ile ekonomi toparlanacaktı. Cari açık bu şekilde düşecek ve enflasyon kontrol altına alınacaktı. Savaş ortamında bu gelirlerin gelmesi çok da mümkün olmayacak." şeklinde konuştu. 

ENFLASYON DEĞERLENDİRMESİ

Enflasyonun yüzde 55'in altında gelmeyeceğini söyleyen Selçuk Geçer, "Göreceksiniz enflasyon yüzde 55’in altında açıklanmayacak. Bu Şubat ayına mahsus olacak. Sanmayın bu enflasyon zirve olacak. Enflasyon artmaya devam edecek. Dünya enflasyon kıskacında kalmışken siz enflasyonu nasıl düşüreceksiniz. Savaş nedeniyle artan fiyatlarla hiç enflasyon düşer mi? Bu yüksek enflasyonla ekonomik sorunları çözebilir misin? Türkiye’de yine mantıklı olmayan ekonomi politikaları izliyoruz." dedi.

DOLAR KURU TAHMİNLERİ!

Dolar kuru tahminlerini de açıklayan Selçuk Geçer, "Dolar kuruna gelecek olursak bakıyorsunuz kur 14 TL’nin üzerine çıkıyor 13,80 TL’ye çekiyorlar. 14 TL’nin üzerine çıkıyor 13,90 TL’ye çekiyorlar. Günün sonunda yeniden 14 TL’ye çıkıyor ve bugün de artık 14 TL’nin altına dolar kuru çekilemiyor. Dolar kuru 14 TL seviyesi alıştı ve geriye de çekilemeyecek. Bu saatten sonra ufak ufak 14,40 TL’ye doğru çıkan dolar kurunu izleyeceğiz. Oralara kendisini alıştırdıktan sonra kısa süre bekleyip 14,80 TL’ye çıkacak. 1-2 ay içerisinde de 18 TL’nin üzerine çıkan dolar kuru göreceğiz. Dolar kurunda ayrıca karaborsa fiyatı oluşmaya başladı. Piyasada dolar kuru 22 TL’den fiyatlanıyor." dedi.

Not: Burada yer alan değerlendirmeler ilgili ekonomistin kişisel düşünceleridir. Haberimizde kesinlikle yatırım tavsiyesi verilmemiştir. Yatırım kararı alırken bu uyarı dikkatle değerlendirilmelidir.

Yorumlar

Gelişmelerden Haberdar Olun

@