Baştan Sona İspanya Şehirleri Gezi Rehberi

İspanya Avrupa’nın güneybatı bölümünde bulunan bir ülkedir. Avrupa’nın en büyük ülkelerinden biri olan İspanya en fazla turist çeken yerlerden biri olma özelliği taşıyor. İspanya şehirleri arasında turistlerin en fazla yöneldiği adresler arasında ise Madrid, Toledo, Cordoba ve Granada bulunuyor. Buraya kadar yolu düşenlerin görmeden gelmemesi gereken bu şehirleri baştan sona keşfetmek için en az bir haftayı gezi için ayırmak yerinde olacaktır.

Gezi / Seyahat Rehberi 12.04.2021 - 11:17 12.04.2021 - 11:17 Serhat Karaman
İspanya şehirleri arasında turistlerin en fazla yöneldiği adresler arasında ise Madrid, Toledo, Cordoba ve Granada bulunuyor. Buraya kadar yolu düşenlerin görmeden gelmemesi gereken bu şehirleri baştan sona keşfetmek için en az bir haftayı gezi için ayırmak yerinde olacaktır.

Madrid

İspanya’nın başkenti olan Madrid Avrupa’nın en kalabalık şehirlerinden biridir. İspanya Hükümeti ve Bakanlıklarının genel merkezini bünyesinde bulundurur. Bunlara ek olarak İspanya krallarının resmi olarak yaşadıkları yer olmakla birlikte Anayasa Mahkemesi de başkent Madrid’de yer alır. Dünyanın en fazla turist ağırlayan yerlerinden biri olan Madrid, aynı zamanda en zengin beşinci şehir konumundadır. Başkent Madrid gezilecek yerler bakımından son derece zengin adreslerden biri olarak bilinir.Şehre geldiğinizde bir gün asla yeterli olmayıp birkaç gün yalnızca başkente ayırmaya özen göstermelisiniz. Çünkü şehirde çok sayıda tarihi yapı, müze, doğal güzellik olmasının yanı sıra bölgenin tarihini yakından tanımak için birbirinden değerli koleksiyonlara ev sahipliği yapan müzeleri de ziyaret etmelisiniz. Buradaki doğal güzellikler, anıtlar, heykeller ve daha fazlası şehri yeniden ziyaret etme isteği uyandıracak türdendir. Madrid’e yolu düşenlerin mutlaka uğraması gereken yerler arasında Plaza De Cibeles, Prado Müzesi, Depod Tapınağı, Puerta Del Dol, Plaza Mayor ve Kraliyet Sarayı bulunur. Aynı zamanda Madrid gezisine bunlara ek olarak saray, katedral, müze, arena, antik kent gibi çok sayıda yeri de eklemeniz gerekebilir.

Toledo

Madrid ile Toledo arasındaki mesafe 70 km olup yaklaşık bir saatlik yolculuktan sonra Toledo’ya varabilirsiniz. Burası tam anlamıyla bir orta çağ şehri olup şehrin her yerinde bu etkileri daha net bir şekilde görmek mümkün hale geliyor. Dar ve yokuşlu yollara sahip olan şehirde sokaklar Zocodover meydanına doğru birleşir. Tarihi köprüleri ve yapılarıyla ön plana çıkan şehir İspanya’nın en kendine has şehirlerinden biri olma özelliği taşıyor.Tarihi köprülerinden hem yaya olarak hem de arabalarla geçiş sağlanır. Ayrıca köprüden şehrin enfes manzarasını da detaylı bir şekilde görebilmek mümkün olmakla birlikte burada eşsiz kareler yakalama fırsatı elde edebilirsiniz.

Cordoba

İspanya’nın görülmesi gereken şehirleri arasında bulunan Cordoba bu ülkeye kadar yolu düşenlerin görmeden dönmemesi gereken adreslerden biri olarak tanımlanıyor. 1984 yılında UNESCO tarafından insanlık mirasları listesine alınan bu güzide şehir tarihi yapısıyla ilgi uyandırıyor.Kendine has kültürü, dar sokakları, şirin evleri ve daha fazlasıyla iyi bir zaman aralığı vaat eden şehrin Madrid’e olan uzaklığı 401 km’dir. Uzun zaman boyunca Endülüs emevileri egemenliğinde kalan bölgede en önemli mimari yapı ise İspanyollar tarafından mezquita olarak adlandırılmış olan kurtuba camisidir.

Granada

Endülüs emevi devletinin en büyük şehirlerinden biri olma özelliği taşıyan Granada bölgenin en son düşen kalesi olarak bilinir. Bu bölge daha çok El hamra sarayı ile meşhurdur. Granada İspanya’nın en fazla turist ağırlayan şehirlerinden biridir. Milattan önce 5000 yılına kadar uzanan bir tarihe sahip olan şehir kurulduğu ilk günlerde Roma etkilerine maruz kalmıştır. Şehirdeki en eski yapılar arasında Bastetania bulunur.Bölgeye İslam’ın etkilerinden dolayı yabancıların tepesi anlamına gelmekte olan granada adı verilmiştir. Endülüs emevi devletinin en büyük ve önemli şehirlerinden biri olan Granada İspanya tarihini daha yakından öğrenmek isteyenlerin mutlaka görmesi gereken adreslerden biri olarak ön plana çıkıyor.

Emlak365.com

Gelişmelerden Haberdar Olun

@