Başvuranlar SGK'dan Toplu Ödeme Alıyor!  Sigorta Primleri Çalışanlara İade Ediliyor!

Emekli Olmak için uzun yıllar beklemektense SGK'dan prim iadesi almak isteyenler bu ödemelerin koşullarını merak ediyorlar. SGK'dan prim iadesi nasıl hesaplanır ve ödenen primler nasıl geri alınır?

Finans 28.11.2021 - 02:40 28.11.2021 - 02:40 Engin Uzunoğlu

Türkiye'de emeklilik sisteminde çok defa değişiklik yapılmasında dolayı bazı çalışanlar emekli olma umutlarını kaybettiler. Emeklilik yaşının yükselmesi ile çalışanlar ödedikleri primlerin iadesine dair araştırmalara başladılar. Bazen de prim gün sayısını dolduramayacakları belli olanlar emekli olamayacakları için ödedikleri primleri geri almak istiyorlar. Peki SGK'dan prim iadesi alınabilir mi? SGK'dan prim iadesi almak için ne yapılmalıdır?

SGK SİGORTA PRİMLERİ GERİ ALINIR MI?

Çalışanların bir gün emekli olabilmeleri için her ay belirli oranda prim ödemesi yapılmaktadır. Genellikle de bu prim ödemeleri işverenler tarafından çalışanlar adına yapılmaktadır. Ancak çeşitli nedenlerle emekli olamayacaklarını düşünenler primlerini geri almak için "SGK primimi nasıl geri alabilirim" sorusuna cevap arıyorlar. Öncelikle belirli şartlar karşılanırsa SGK toplu prim ödemesi yapmaktadır. Bunun önünde bir kanuni engel bulunmamaktadır. Burada dikkat edilecek çok önemli bir ayrıntı bulunmaktadır.

SGK çalışanların daha önceden yatrdıkları primlerinin iadesini yapmaktadır. Ancak bu toplu prim iadesini herkes alamamaktadır. Toplu prim iadesi alabilmek için o çalışanın herhangi bir şekilde emkli olma ihtimalinin olmaması gerekir. Eğer çalışan emeklilik şansını kaçırmamışsa prim iadesini geri alamaz. Yalnız uzun yıllar çalışsa da emekli olmayacak çalışanlar bir başvuru ile SGK'dn ödedikleri primleri geri alabilmekteler.

SGK'YA YATIRILAN PRİMLER NASIL GERİ ALINIR?

SGK'ya yatırılan primlerin geri alınması emeklilik şansının kalmaması ve bu konuda başvuru yapılması ile mümkündür. Bu doğrultuda hareket edenler prim ödemelerini geri alabiliyorlar. Ancak burada da yanlış bir bilgi bulunmaktadır. Prim iadesinde çalışanlar tüm primlerin iadesini alamazlar. İşveren tarafından sağlık için yatırılan primler iade edilmemektedir. Keza işveren adına yatırılan primler de çalışanlara iade edilmez. Yalnızca sigortalı çalışanın emekli olabilmesi için yatırılan primler iade edilmektedir. örnek verilecek olunursa bir işverenin bir çalışan için yatırdığı sigorta primi eğer o çalışan 4'A'lıysa yüzde 14'e karşılık gelmektedir. Diğer yatırılan primler herhangi bir şekilde iade alınamaz.

SGK PRİM İADESİ HESAPLAMA NASIL YAPILIR?

SGK prim iadesi hakkında örnek bir hesaplama ne kadar prim iadesi alınabileceğini ortaya koymaktadır. 2016 yılında asgari ücretle 18 ay boyunca 4/A'lı sigortalı olarak çalışan bir işçi sadece yüzde 9'a karşılık gelmektedir. Bu işçi kendisi için ödenen sigorta priminin aylık 148 TL'Lik kısmını alabilmektedir. 18 ay hesaplanınca da alacağı prim iadesi 2.664 TL olmaktadır.

Gelişmelerden Haberdar Olun

@