Başvuranlara Her Ay Ödeme Yapılıyor! Aile Bakanlığının En Kolay Verdiği Sosyal Yardımlar!

Ekonomik gerilemeler yaşandıkça ihtiyaç sahibi vatandaşların sosyal yardım arayışları çoğalıyor. Şu anda hangi vatandaşlar, hangi sosyal yardımları alabilirler? İşte Aile Bakanlığı sosyal yardımları..

Finans 14.11.2021 - 22:48 14.11.2021 - 22:48 Engin Uzunoğlu

Türkiye'de yaşanan ekonomik bozulmaların ardından ihtiyaç sahibi vatandaşların sayısında da ciddi bir artış meydana geldi. Bu ihtiyaç sahibi vatandaşlar da ekonomik olarak ağır geçmesi beklenen kış aylarının öncesinde sosyal yardımlara dair araştırmalarını sürdürüyorlar. Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından çok geniş çaplı sosyal yardım programları uyguylanıyor. Belirli şartları taşıyan vatandaşlkar bu sosyal yardımları almaya hak kazanıyorlar. 

AİLE BAKANLIĞI SOSYAL YARDIMLARI

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından farklı şartlarda ve farklı durumlarda bulunan ihtiyaç sahibi vatandaşlara sosyal yardım veriliyor. Peki hangi vatandaşlar için hangi sosyal yardım programları uygulanıyor? Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı sosyal yardım programları içerisinde en fazla hangi sosyal yardımlara başvuru oluyor. İşte merak edilen sosyal yardımlar...

HER AY ÖDENEN ELEKTRİK FATURASI YARDIMLARI 

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından ihtiyaç sahibi vatandaşlara elektrik tüketim desteği verilmektedir. Bu sosyal yardımdan yararlanmak için başvuru şartı bulunmuyor. Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı'ndan sosyal yardım alan vatandaşlara her ay elektrik tüketim desteği veriliyor. Bu sosyal yardım kapsamında 1-2 kişilik ailelere aylık 68 TL, 3 kişilik ailelere aylık 91 TL, 4 kişilik ailelere aylık 114 TL, 5 ve daha fazla kişilik ailelere de 137 TL elektrik tüketim desteği veriliyor. 

YAŞLI AYLIĞI ÖDEMESİ HER AY YAPILIYOR

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından sosyal güvencesi olmayan ve kendisi ile eşinin kişi başı aylık geliri 852 TL'den az olan 65 yaş üstü vatandaşlara sosyal yardım ödemesi yapılmaktadır. Başvuru gerektirenbu sosyal yardım için her ay ödeme yapılmaktadır. Yaşlı aylığı bugün itibariyle hak sahibi vatandaşlara 828 TL olarak ödenmektedir. 

ENGELLİLERE HER AY SOSYAL YARDIM VERİLİYOR

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından engellilere de sosyal yardım ödemesi yapılıyor. Sosyal güvencesi olmayan ve hane içinde kişi başı düşen aylık geliri 852 TL'den az olan vatandaşlar bu sosyal yardımdan yararlanmaktadırlar. Yüzde 40 ve üzerinde engelli raporu olan vatandaşlara ödeme yapılmaktadır. Yüzde 40 ile yüzde 69 arasında engeli bulunanlara aylık 661 TL, yüzde 70 ve üzerinde engeli olanlara aylık 991 TL ödeme yapılıyor. 

ENGELLİ YAKINLARINA VERİLEN AYLIK SOSYAL YARDIMLAR

Aille ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından sosyal güvencesi olmayan ve hane içinde kişi başına düşen gelirleri 852 TL'den az olan engelli yakını vatandaşlara aylık sosyal yardım ödemesi yapılmaktadır. Bu sosyal yardım için belirlenen tutar ise 661 TL'dir. Hak sahibi vatandaşlar her ay bu ödemeleri almaktadırlar.

Gelişmelerden Haberdar Olun

@