Başvuranlara Her Ay Veriliyor! 828 TL Ve 991 TL Sosyal Yardım Ödemeleri!

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı şartları uyan vatandaşlara her ay nakit sosyal yardım ödemesi yapmaya devam ediyor. Peki kimler sosyal yardım alabilir? 

Finans 30.07.2021 - 22:57 30.07.2021 - 23:06 Engin Uzunoğlu

Türkiye'de pandeminin etkisi ile ekonomik yaşam oldukça güç bir hale geldi. Çok sayıda vatandaş geçim sıkıntısı yaşamaya başlarken bu vatandaşların devlet tarafından desteklenmelerine devam ediliyor. 

Hayat pahalılığı nedeniyle zor bir süreçten geçen vatandaşlar kendilerine de Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından sosyal yardım verilip verilemeyeceğine dair araştırmalar yapıyorlar. Vatandaşlara ilgili bakanlık tarafından nakit sosyal yardımlar ödeniyor ama belirli şartların karşılanması gerekiyor. 

HANGİ SOSYAL YARDIMLAR ALINABİLİR?

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından verilen sosyal yardımların hangi vatandaşlara ödendiği merak konusu oluyor. Bakanlık tarafından çok sayıda sosyal yardım programı uygulanıyor.  Bu sosyal yardım prograqmlarında hedeflenen vatandaşlar başvurmaları halinde aylık düzenli sosyal yardım ödemesi almaya hak kazanıyorlar.

1.100 TL SOSYAL YARDIM NASIL ALINIR?

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı üzerinden vatandaşlara 1.100 TL pandemi sosyal destek ödemesi yapılıyor. Bu sosyal yardım aylık düzenli olarak ödenen bir sosyal yardım değil. Ancak çok geniş kitlelere verilmesi açısından halen daha ilgi görüyor. 

E-devlet üzerinden başvuru yapan ve başvuruları onaylanan vatandaşlara 1.100 TL sosyal yardım ödemesi gerçekleştiriliyor. Ancak bunun için ihtiyaç sahibi olunduğunun kanıtlanması gerekiyor. Bunun için illerde oluşturulan birimler tarafından araştırma yapıldıktan sonra sosyal yardım ödemesine dair başvurular hakkında karar veriliyor. 

HER AY 828 TL ÖDEME!

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı'nın sosyal yardım programı kapsamında yaşlı vatandaşlara belirli şartların karşılanması durumunda her ay sosyal yardım ödemesi yapılıyor. Bu sosyal yardım sosyal güvencesi olmayan 65 yaş üzeri vatandaşlara ödeniyor. 

Yaşlı aylığı olarak da bilinen bu sosyal yardım kapsamında vatandaşlardan gelir şartı aranmaktadır. Aylık bağlanacak kişinin ve eşinin kişi başına düşen aylık gelirleri 852 TL'den az olmalıdır. Bu şartı karşılayan vatandaşlara her ay 828 TL ödenmektedir. 

sosyal yardım ödemeleri

AYLIK 991 TL SOSYAL YARDIM ÖDEMESİ

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından yapılan sosyal yardımlardan birisi de engelli aylığıdır. Bu kapsamda sosyal güvencesi olmayan 18 yaş üstü engellilere sosyal yardım ödemesi yapılmaktadır. 

Hane içinde kişi başı ortalama geliri 852 TL'den az olan engelli vatandaşlar bu sosyal yardım ödemesini alabiliyorlar. Bu kapsamda yüzde 40 ile yüzde 69 arası engeli olanlara aylık 661 TL, yüzded 70 ve üzeri engeli olanlara aylık 991 TL ödeme yapılmaktadır.

Gelişmelerden Haberdar Olun

@