Başvuranlara Nakit Ödeme Yapılıyor! Şartları Uyan İhtiyaç Sahiplerine Aile Bakanlığı Sosyal Yardımları

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından verilen sosyal yardımlara ilişkin araştırmalar devam ediyor. Peki kimler, hangi sosyal yardımları alabilirler? 

Finans 09.09.2021 - 22:32 09.09.2021 - 22:40 Engin Uzunoğlu

Türkiye'de ihtiyaç sahibi vatandaşların imdadına Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı, sosyal yardım programları ile yetişiyor. Geçim sıkıntısı çeken vatandaşlar bakanlıktan aldıkları nakit sosyal yardımlar ile bir nebze olsun ihtiyaçlarını karşılayabiliyorlar. Peki kimler, ne kadar sosyal yardım alabilirler. Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı'nın en çok başvuru yapılan sosyal yuardım programları hangileridir? 

ENGELLİ YAKINLARINA HER AY ÖDENEN SOSYAL YARDIM

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından engelli yakınlarına her ay sosyal yardım verilmektedir. Bu kapsamda sosyal güvencesi olmayan ve hane içi kişi başına düşen geliri 852 TL'den az olanlara bu ödemeler yapılmaktadır. 

Engelli yakını aylığı almak isteyen vatandaşların 18 yaşından küçük engelli yakınları için bu sosyal yardım ödemesi yapılmaktadır. Bu sosyal yardım ödemeleri aylık olarak yapılmaktadır. Bu kapsamda vatandaşlara aylık 661 TL ödeme yapılmaktadır.

SOSYAL GÜVENCESİ OLMAYAN YAŞLILARA AYLIK VERİLEN SOSYAL YARDIMLAR

Türkiye'de sosyal güvencesi olmayan yaşlı vatandaşlara Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından sosyal yardım verilmektedir. Yaşlı aylığı alacak vatandaşların kendisinin ve eşinin kişi başı düşen aylık geliri 852 TL'den az olmalıdır. Ayrıca bu sosyal yardım 65 yaş üzeri vatandaşlara verilmektedir. 

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı'ndan yaşlı aylığı almak için başvuruları onaylanan vatandaşlara aylık olarak ödeme yapılmaktadır. Bu kapsamda ödenen sosyal yardım miktarı ise 828 TL olarak açıklandı. 

HER ÇOCUK İÇİN DOĞUM YARDIMI

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı'nın sıklıkla başvurulan sosyal yardımlarından birisi de doğum yardımıdır. Bu sosyal yardımda herhangi bir gelir şartı aranmamaktadır. 15 Mayıs 2015 tarihinden sonra yapılan tüm canlı doğumlar için vatandaşlara doğum yardımı verilmektedir. 

Doğum yardımı kapsamında vatandaşlara yapılan ödemeler tek seferlik olarak ödenmektedir. Bu kapsamda vatandaşlar birinci çocuk için 300 TL, ikinci çocuk için 400 TL, üçüncü ve sonraki çocuklar için de 600 TL ödeme almaktalar.

EŞİ VEFAT EDEN KADINLARA ÖDENEN SOSYAL YARDIM 

Türkiye'de eşi vefat etmiş olan ve sosyal güvencesi bulunmayan kadınlara da sosyal yardımlar yapılmaktadır. Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığının sosyal yardım programına göre son resmi nikahlı eşini kaybetmiş kadınlara bu sosyal yardım ödemeleri verilmektedir. 

Eşi vefat etmiş kadınlara yönelik verilen sosyal yardımlar 2 ayda bir her ay için yapılan hesaplama ile ödenmektedir. Bu kapsamda 325 TL ödeme yapılmaktadır. Toplamda ise eşi vefat etmiş kadınlar 2 ayda bir 650 TL ödeme almaktalar. 

Gelişmelerden Haberdar Olun

@