Başvuru Yapana SGK'den 918 TL! Almayanlara 5 Yıl Süre Yoksa Hakkınız Yanar

SGK yakını ölen vatandaşların sigortalı olmaları yada geçmiş dönemde sigorta primi ödemiş olmaları durumunda cenaze yardım ödeneği ödüyor. Ödemeler tek seferlik ve 2021 yılı için 918 TL ödeniyor.

Finans 07.10.2021 - 16:49 07.10.2021 - 16:49 Mustafa KARAGÖZ

Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) sigorta primi ödeyen yada bir dönem belli bir tutara kadar ödemiş olan vatandaşların vefat etmeleri durumunda Cenaze Yardımı ödüyor. Cenaze yardım ödemeleri SGK'ya yapılan yazılı başvuru sonrası alınırken geçmişe dönük başvuru yapma hakkı da bulunuyor. 

SGK'DAN CENAZE YARDIM PARASI

SGK resmi sitesinde cenaze yardım ödeneğine dair yapmış olduğu açıklamasında "Cenaze ödeneği, Kurum Yönetim Kurulunca belirlenip Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı tarafından onaylanan tarife üzerinden ölen sigortalının ailesine bir defa yapılan yardımdır." bilgilerini kullandı. 

Cenaze yardım ödeni vefat eden kişininin birinci dereceden akrabalarına ödenir. Ödemeler aileden herkese yapılmaz. Eğer vefat eden kişi evli ise ilk başvuru hakkında eşindedir. Eşinin dışında çocukları da cenaze yardım ödeneği için başvuru yapabilir. Ancak vefat eden kişi evli değil bekar ise SGK başvuruları anne, baba yada kardeşlerin yapması durumunda ödeme yapar. 

Eğer bu kişilerden hiç kimse yoksa Sosyal Güvenlik Kurumu cenazeyi kaldıran gerçek kişiler tarafından kaldırıldığının belgelenmesi şartıyla cenazeyi kaldıranlara ödenir. 

TEK SEFERLİK 918 TL ÖDENİR

SGK cenaze yardım parası tek seferlik yapılan bir ödemedir. SGK ilk başvurunun yapılmasının ardından inceleme süreci sonrasında ödemeleri vatandaşların PTT hesaplarına yatırır. 

Cenaze yardımı ödeneği her yıl değişir. TÜFE rakamlarına göre ayarlanan cenaze yardımı ödeneği 2021 yılında 918 TL olarak ödenir. 

Ödeneği almak için SGK İl Müdürlüklerine yazılı başvuru şart. Ayrıca geçmişe dair cenaze yardımı almamış olanlar 5 yıl içinde başvuruda bulunabilir ve yardım alabilirler. 

Gelişmelerden Haberdar Olun

@