Batı Rusya'ya Kızdı Buğday Fiyatları Uçtu!

Batılı ülkelerin Rusya'ya yaptırım uygulayacağı haberlerinin ardından emtia piyasasında yükseliş görülüyor. Fiyatlarda yüzde 10'a varan artış kaydedildi.

Finans 28.02.2022 - 09:50 28.02.2022 - 09:50 Büşra Uluşen

Rusya'nın Ukrayna'ya girişinin akabinde piyasalarda yaşanan hareketlilik hemen hemen her sektörü etkiledi. Ülkelerin birçoğu ithalatta iki ülkeye bağımlı iken savaş haberi tüm denklemleri bozdu. Savaşın ardından Rusya'ya uygulanacağı söylenen yaptırımlar da fiyatları yukarı çekti.

Buğday üretiminde dünya lideri olan Rusya'ya ekonomik yaptırımların uygulanacağı söylemlerinden sonra buğday vadelileri Chicago'da yüzde 9 oranında yükselerek 9,34 dolara ulaştı. Bunun yanında mısırda yüzde 5, soyada da yüzde 4 artış meydana geldi. 

RUSYA'YA YAPTIRIMLAR DÜNYAYI VURDU

Rusya'nın Kiev'e saldırmaya başlamasının ardından batılı ülkeler Rusya Merkez Bankası ile işlem yasağı ve swift sisteminde çıkarılmalarının da içinde bulunduğu ekonomik yaptırımlar uygulama kararı aldı. Bu gelişmelerin ardından Rusya Devlet Başkanı Putin ise karışık olarak nükleer caydırıcı güçlerini alarm durumuna geçirdi. 

rusya-buğday fiyatları

Bankalar arasında trilyonlarca dolarlık işlemlerin gerçekleştirilmesine yarayan swift mesajlaşma sisteminden Rusya'nın çıkarılması konusunda anlaşma sağlanırken, Avrupa Birliği Dışişleri Bakanları Rusya Merkez Bankası ile tüm işlemlerin yasaklanmasına karar verildi. 

Tüm bu gelişmelerin ardından tarımın birçok kolunda dünya lideri konumunda olan Rusya'nın durumu, diğer ülkeleri de olumsuz yönde etkiliyor. Savaşın ilk haftası8ndan buğday, ayçiçek ve mısır fiyatlarında yükseliş kaydedilmesi, savaşın daha da uzun sürmesi durumunda dünyayı zor günlerin beklediğini gösteriyor. Buğdayın şimdide yüzde 9 oranında yükselmiş olması un ve ekmekte üretim sorunları yaşanmasına neden olabilecek. Durum böyle iken de un ve ekmek fiyatları başta olmak üzere ayçiçek, mısır ve soya fiyatlarında da ani yükselişler görülmesi mümkün olabilecek. 

Yorumlar

Gelişmelerden Haberdar Olun

@