Batman'da Mağarada Yaşayan Köylüler Devlet Tarafından Villa Tipi Evlere Yerleştiriliyor!

Ilısu Barajı Projesi ile sular altında kalacak olan Batman Merkez Çayüstü Köyü'nde yıllardır mağarada yaşayan köylüler için 51 adet villa tipi müstakil ev inşa edildi.

Emlak Haberleri 28.10.2019 - 10:12 15.07.2021 - 00:12 Serhat Karaman

Ilısu Barajı Projesi ile sular altında kalacak olan Batman Merkez Çayüstü Köyü'nde yıllardır mağarada yaşayan köylüler için 51 adet villa tipi müstakil ev inşa edildi.

Türkiye'nin en büyük 4. barajı olacak olan Ilısu Baraj Projesi Dicle Nehri su seviyesi yükselmeye başladı. Baraj projesi ile sular altında kalacak olan köyler için yeni yerleşim yerleri oluşturulmaya başlanırken bunlardan biri de Batman Merkez Çayüstü Köyü Oldu. 300 Haneli Köy Taşınacak! Proje kapsamında taşınmaya başlayan 300 haneli köy için devlet 51 adet villa tipi konut projesi geliştirdi. Bu konutlardan 41 tanesine taşınma işlemi tamamlanırken devlet tarafından taşınan köylülere 70 bin liralık uzun vadeli faizsiz konut kredisi desteği sağlandı. 

Mağarada Yaşayan Köylüler Modern Konutlara Yerleşecek! Konu hakkında açıklama yapan Batman Çevre ve Şehircilik İl Müdürü Muzaffer Özkan, "Bakanlığımızın projesini Çayüstü Köyü'nde uyguladık. Şu ana kadar köylülere 2 milyon 740 bin TL verildi.Köyde altyapı çalışmaların büyük bölümü tamamlandı. Yıl sonuna kadar tüm eksiklikler giderilecek. Bundan böyle modern konutlarda yaşayacak Çayüstü köy sakinlerine bu konutların hayırlı olmasını diliyoruz" diyerek köylülerin yeni konutlarına taşınmaya başladıklarını söyledi. Köylüler Yeni Evlerinden MemunYeni evleri değerlendiren Çayüstü Köyü Muhtarı Mesut Ekinci ise kendileri için çile dolu bir hayatın sona erdiğini söyleyerek "Hayalimiz gerçekleşti. 50 civarında ev mağaradaydı. Elektrik yoktu, yol yoktu.Çile dolu bir yaşam geçirdik. Ilısu Barajı’nın yapılmasıyla köyümüz de su altında kalıyor. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın bize sunduğu tek tip projeyi kabul ettik. Batıdaki villaları andıran köyün fiziki yapısını da koruyacağız" dedi.Emlak365.com 


Gelişmelerden Haberdar Olun

@