Bayındır Hale Getirmek Ne Demektir?

İmar planları arasında en çok tartışılan konuların başında bayındır hale getirme konusu yer almaktadır. Peki, bayındır hale getirme ne demektir?

Emlak Terimleri 17.04.2019 - 23:30 15.07.2021 - 00:16 Serhat Karaman

İmar planları arasında en çok tartışılan konuların başında bayındır hale getirme konusu yer almaktadır. Peki, bayındır hale getirme ne demektir?

Bayındır haline gelmek, bir bölge uygun bir imar planının hazırlanarak konut ve yatırıma uygun hale getirilmesine denilmektedir. Bir bölgenin bayındır haline gelmesi okul, fabrika gibi hizmet verecek yerlerin inşasının yapınması o bölgenin kalkınmasında büyük önem sarf ederBir Bölge Nasıl Bayındırlık Haline Gelir?Bir bölgenin bayındırlık haline gelmesi, için belli başlı prosedürlerin yerine getirilmesi gerekmektedir. Daha sonrasında ise  bu bölge ile ilgili hukuki işlemlerin eksiksiz olarak yapılması şarttır. Bir bölgenin bayındırlık olması için, o alanın mutlaka uygun arazi şartlarını taşıması gerekmektedir ve aynı zamanda bu bölgenin sit alanı olması da gerekmemektedir ve tapu siciline kayıt yapılırken bu bölge ile ilgili herhangi bir sıkıntının oluşmaması gerekmektedir.Bu özelliklerle birlikte diğer yandan arazinin bayındırlık olabilmesi için oradaki arazinin toprak yapısının uygun olup, yumuşak ve eğimin fazla olmaması gerekmektedir. Eğer eğim fazla olursa bu projelerin hayata geçmesi engellenir ve incelenmeye alınmaz.Bir Bölgenin Bayındır Olabilmesi İçin Taşıması Gereken Özellikler Nelerdir?Öncelikle arazilerin bayındır olabilmesinin en önemli şartlarından biri toprağın ve arazinin yapısıdır. Genellikle sert bir toprağa ve eğimi yüksek olan bir yere bayındır kurmak oldukça zordur. Bu bölgelere bayındır kurulduğu takdirde, bölgedeki tüm yapıtlar tehlike altına girecek ve bir sarsıntı yaşanması durumunda yıkımla yüz yüze gelebilecektir.Bu yüzden bu bölgeler sıkıntılı yerlerdir. Bayındır haline gelecek bir arazinin her hâlükârda mutlaka eğim ve yüksekliği kontrol edilmeli ve duruş biçimlerinin belirlendiği konumlarda detaylı bir çalışma yapılmalıdır. Genel olarak bakıldığında ise bir bölgenin bayındır olabilmesi için taşıması gereken en önemli özellik toprağın düz eğimsiz ve yumuşak bir yapıya sahip olması, o bölge ve kişiler için tehlike sarf etmemesi gerekmektedir.Emlak365.com
Gelişmelerden Haberdar Olun

@