Bayındırlık Ne Demektir?

Bir emlak terimi olarak sıklıkla karşımıza çıkan Bayındırlık kelimesi nedir? Ne demektir? Bu haberimizde sizlere bundan bahsedeceğiz.

EMLAK TERİMLERİ 16.02.2019 - 22:48 15.07.2021 - 00:17 Emlak 365

Bir emlak terimi olarak sıklıkla karşımıza çıkan Bayındırlık kelimesi nedir? Ne demektir? Bu haberimizde sizlere bundan bahsedeceğiz.

Bayındırlık; herhangi bir bölgenin veya yerleşim yerinin mevcut halinden daha güzel olması, gelişmesi ve yaşam standartlarının yükselmesi amacıyla yapılan belirli faaliyetleri uygulayan birime denir.Bunun yanında bayındır kelimesinin sözcük tanımına bakıldığında, “Hayat şartlarının daha uygun duruma getirilmesi için üzerinde çalışılmış, bakımlı ve imar edilmiş yer” olarak karşımıza çıkmaktadır.Dolayısıyla belirli sınırlar içindeki herhangi bir bölgeye ya da yerleşim yerine yapılan geliştirme, güzelleştirme daha yaşanabilir hale getirme çalışmalarının tümü bayındırlık işinin kapsamına girmektedir.Ülkemizde söz konusu bayındırlık faaliyetlerini Bayındırlık ve İskân Bakanlığı ve bu bakanlığa ait birimler yürütmekteydi. Yapılan değişiklikle, 29 Haziran 2011 tarihinden itibaren Bayındırlık ve İskan Bakanlığı’nın adı Çevre ve Şehircilik Bakanlığı olmuştur. Günümüzde tüm bayındırlık faaliyetleri bu bakanlıkta alınan kararlar kapsamında yapılmaktadır.Bilinen en yaygın ve önemli bayındırlık faaliyetleri arasında dikkat çekenler, ulaşım ve toplu yerleşim alanlarında yer almaktadır. Nitekim yol yapımı, köprü kurulması gibi ulaşımı sağlayacak yapılarla arsa ve toprakların imara açılması, bina ve yerleşim yerleri kurulması gibi faaliyetler bayındırlık kapsamına girmektedir. Bunların dışında barajların yapımı, elektrik santrallerinin kurulması gibi insanların hayat kalitesini artıracak çözümlerin üretilmesi de bayındırlık adı altında yapılmaktadır.Kamu yararı gözetilerek oluşturulan bu uygulamaların tümüne “bayındır hale getirme” işlemleri denmektedir. Bayındır hale getirilen bölgeler, insanların huzurlu ve refah altında yaşamaları sağlanmış bölgeler olarak bilinmektedir. Kaldı ki bir ülkedeki bayındırlık faaliyetlerinin ne kadar çok olması, o ülkenin ne kadar kalkınmış bir ülke olduğunu göstermektedir. Yani bayındır hale getirilmiş bir yerleşim yeri, ekonomik açıdan gelişmiş bir ülkenin en önemli göstergelerinden biridir.Öte yandan bayındırlık faaliyetlerine verilen önemle birçok ülke vatandaşları için istihdam yaratarak işsizliği önlemektedirler.Emlak365.com Özel İçerik


Yorumlar

Gelişmelerden Haberdar Olun

@