Bayram Dönüşü Bilet Bulamadı, Tazminatsız İşten Kovuldu! Yargıtay'dan Emsal Karar Çıktı

Ramazan Bayramı'nda otobüsle memleketine giden ve dönüşte de bilet bulamadığı için 2 gün işe gidemeyen engelli işçi, tazminatsız işten kovuldu. İşçi, İş Mahkemesi'nin yolunu tuttu.

Gündem 05.05.2022 - 17:31 05.05.2022 - 17:31 Gülşah Konuk Akın

Özel bir şirketin engelli kadrosunda çalışan işçi, geçtiğimiz yıl Ramazan Bayramı'nda memleketine gitti. Bayram tatili sona erdikten sonra otobüs bileti bulamayan işçi, iş yerine de gecikmeli gitmek durumunda kaldı. İşyerine gittiğinde ise hayatının şokunu yaşadı. İşe 2 gün gitmemesi nedeniyle tazminatsız olarak işten kovulduğunu öğrendi. Mağdur olan işçi İş Mahkemesi'ne taşıdı konuyu.

Engelli kadrosunda çalışan işçi, işyerinde 4 yıl 11 ay ve 29 gün boyunca yoğun tempoda çalıştığını, haklı sebep olmadan ve ihbarda bulunulmadan işten çıkarıldığını belirtti. Engelinden ötürü vücudunun %40'ını kullanamadığını, bayramlar da dahil olmak üzere çalıştığını, bu dönemlerdeki çalışmasının ücretini alamadığını, yıllık izin ve yıllık izin parası da alamadığını, işyerindeki müdür tarafından sürekli hor görülerek hakarete maruz kaldığını ifade etti.

bilet-bulamadı-işte-kovuldu

Engelli kadrosunda olması nedeniyle sürekli işten çıkarılması için bahane arandığını, hakkını aramasına fırsat verilmediğini, mobbing nedeniyle manevi zarar görmesinden ötürü 5 bin TL manevi tazminat talep eden işçi, kıdem tazminatı, ihbar tazminatı, yıllık izin ücreti, fazla çalışma ve genel tatil ücretlerini talep etti.

MAHKEME TALEBİ REDDEDİNCE YARGITAY DEVREYE GİRDİ
Şirket yetkilileri, işçinin otobüs bileti bulamadığı için devamsızlık yaptığını, tatilin sona ermesinin ardından 2 gün üst üste işe gelmediğini iddia etti. Mahkeme tarafından dava reddedildi. Devreye Yargıtay 9. Hukuk Dairesi girdi. Emsal bir karara imza atıldı. Yargıtay kararında işçinin bayram dönüşünde bilet bulamamasının insani bir durum olduğu vurgulandı. İşçinin ustasına bilet bulamadığı için gelemeyeceğini bildirdiğinin belirtildiği açıklamada, işçinin haklı sebeple işe gelmediğine, davacının talep ettiği ihbar ve kıdem tazminatı haklarına ilişkin mahkemenin red kararının hatalı olduğuna değinildi. Yargıtay, İş Mahkemesi'nin red kararını bozdu ve işçinin kıdem ve ihbar tazminatlarını almasına karar verdi.

Emlak365.com

Yorumlar

Gelişmelerden Haberdar Olun

@