Bayram Dönüşü Faiz Şoku Piyasaları Salladı, Bankaların Kredi Faiz Oranları Yükseldi 32 Günlük Vadeli Mevduat Faizi Düştü

Bayram öncesi çekmeyen bin pişman! Bankaların kredi faiz oranları bayram sonrası açılışı ile büyük bir şok yaşattı, kredi faiz oranları sert yükseldi. En uygun kredi ve en yüksek faiz hangi bankada?

Finans 05.05.2022 - 09:05 05.05.2022 - 09:06 Gülcan Özer

Ramazan Bayramı tatili sonrası piyasalar ilk açılış günü ile işlemlere başlarken bankaların faiz oranlarında sert değişimler yaşandı. Dün gece FED tarafından açıklanan faiz kararı sonrasında dolar kuru ve altın fiyatlarında sert dalgalanmalar yaşanırken bankalarda yeni güne faiz güncellemesi ile başladı. 

Yapılan güncelleme sonrasında bankaların 32 günlük vadeli mevduat hesabı faiz oranları dikkat çeken bir düşüş yaşarken ihtiyaç, taşıt ve konut kredisi faiz oranları ise yükseldi. Bankalar mevduat faiz oranlarını düşürürken kredi faiz oranlarını yükseltirken ekonominin yaşayacağı dalgalanma beklentisi ile kredi iştahını bir kere daha kaybetti ve daha az risk üstlenmek adına kredi musluğunu kıstı. 

SON DAKİKA KREDİ HABERİ: BANKALAR KREDİ MUSLUĞUNU KAPATTI, EN UYGUN İHTİYAÇ, TAŞIT VE KONUT KREDİSİ FAİZ ORANLARI DEĞİŞTİ!

Kredi faiz oranlarında yaşanan dalgalanma tüm hızı ile devam ederken FED tarafından açıklanan 50 baz puanlık faiz artırımı kararı sonrasında bankalar ani bir refleksle yanıt verdi ve kredi musluklarını kapattı. Bayram öncesi başlatılan düşük faizli bayram kredisi kampanyası ile vatandaşa dağıtılan ucuz krediler bir anda kapatılırken bayramdan önce kredi çekmeyenleri pişman edecek yeni oranlar geldi. 

en uygun konut kredisi 5 mayıs

En uygun konut kredisi devlet bankalarında sıfır konut kredisi için yüzde 1,20 ve ikinci el konut kredisi paketinde yüzde 1,29 oranı ile verilirken özel bankalarda ise 1,95 seviyesine fırladı. TEB bu oran ile en ucuz konut kredisi veren özel banka oldu. 

en uygun ihtiyaç kredisi 5 mayıs

En uygun ihtiyaç kredisi yüzde 1,59 oranı ile TEB tarafından verilirken kamu bankaları bu kredi paketinde en uygun kredi veren banka unvanını özel bankalara kaptırmış bulunuyor. 

kamu ihtiya çkdredisi

Kamu bankalarında ihtiyaç kredisi faiz oranı yüzde 1,71 seviyesinden başlarken maaş müşterisi olan kişiler için Vakıfbank kredi notuna göre değişmekle beraber yüzde 1,55 faiz oranı ile destek veriyor. 

32 günlük vadeli mevduat oranları

BANKADA PARASI OLANLARA EN YÜKSEK FAİZ VEREN BANKA HANGİSİ?

Parasını bankada tutanlara en yüksek faiz veren bankaların oranlarında da düşüş yaşandı. 32 günlük vadeli mevduat faizi en yüksek kamu bankası oranı Vakıfbank arı hesap 32 günlük vadeli mevduat hesabı için uygulanan yüzde 17,35 olarak ilan edildi. Özel bankalarda ise bu oran yüzde 20 ile Fibabanka tarafından uygulanıyor. 

Haber Kaynağı: Emlak365.com

Yorumlar

Gelişmelerden Haberdar Olun

@