Bayram İkramiyesi Sil Baştan! Emeklilere ve Memurlara Yılda 6 Kez, Asgari Ücret Üzerinden Her Hanede 1 Kişiye Ödenecek

Ramazan Bayramı öncesinde bayram ikramiyesi 2022 için yeni zam tartışmaları sürüyor. Emeklilere Bayram İkramiyesi için yeni kanun teklifi meclise sunuldu. Emeklilere ve çalışanlara bayram ikramiyesi!

Finans 11.04.2022 - 13:10 11.04.2022 - 13:19 Gülcan Özer

Milyonlarca kişiyi ilgilendiren bayram ikramiyesi için meclise yeni bir kanun teklifi daha verildi. Karabük Milletvekili Hüseyin Avni Aksoy tarafından Türkiye Büyük Millet Meclisi Plan ve Bütçe Komisyonuna sunulan Devlet Memurları Kanunu ile Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası Kanununda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Teklifi kapsamında sadece emekliler değil çalışanlarda bayram ikramiyesi alabilecekler. 

Meclise sunulan kanun teklifi kapsamında şu anda sadece Ramazan ve Kurban Bayramları olmak üzere dini bayramlarda ödenen bayram ikramiyesi artık milli bayramlarda da ödenecek. Kanun teklifinin yasalaşması durumunda 29 Ekim Ulusal Bayramı, 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı, 19 Mayıs Atatürk'ü Anma ve Gençlik ve Spor Bayramı ile 30 Ağustos Zafer Bayramı'nda hak sahiplerine bayram ikramiyesi ödemesi yapılacak. 

BAYRAM İKRAMİYESİ BELLİ OLDU MU, 2022 BAYRAM İKRAMİYESİ NE KADAR OLACAK?

Yapılan son kanuni düzenleme ile bayram ikramiyesi 1.100 TL olarak güncellenmiş ve emeklilere dini bayramlarda ödemelerin süreceği ilan edilmişti. Yeni kanun teklifi kapsamında hem emeklilere hem de memurlara ve sözleşmeli personele bayram ikramiyesi ödenmesi talep edilirken ödenecek olan rakam ise asgari ücretin yarısı olarak düzenlemede yer aldı. 

kanun-teklifi-ikramiye-1

ikramiye-2

DEVLET MEMURLARI KANUNU ÎLE SOSYAL SİGORTALAR VE GENEL SAĞLIK SİGORTASI KANUNUNDA DEĞİŞİKLİK YAPILMASINA DAİR KANUN TEKLİFİ

MADDE 1- 14/7/1965 tarihli ve 657 sayılı Devlet Memurları Kanunu'na aşağıdaki ek madde eklenmiştir.

"Bayram ikramiyesi 

EK MADDE 45- 31/5/2006 tarihli ve 5510 sayılı Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası Kanunun ek 18 inci maddesi uyarınca ödenen bayram ikramiyeleri, bayramın içinde bulunduğu ayda fiilen çalışmaları şartıyla ve hane başına bir adet düşecek şekilde, 4 üncü maddenin (A) ve (B) fıkraları uyarınca istihdam edilenlere de ödenir.

Bu maddenin uygulanmasına ilişkin usul ve esaslar Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığınca çıkarılacak yönetmelikle belirlenir."

MADDE 2- 31/5/2006 tarihli ve 5510 sayılı Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası Kanununun ek 18 inci maddesinin birinci fıkrasında yer alan "tutarında" ibaresinden sonra gelmek üzere "ve 29 Ekim Ulusal Bayram günü ile 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı, 19 Mayıs Atatürk'ü Anma ve Gençlik ve Spor Bayramı ve 30 Ağustos Zafer Bayramı resmî bayram günlerinde net asgari ücretin yansı tutarında" ibaresi eklenmiştir.

MADDE 3- Bu Kanun yayımı tarihinde yürürlüğe girer.

MADDE 4- Bu Kanun hükümlerini Cumhurbaşkanı yürütür.

ikramiye-3

Kanun teklifi komisyona sunulurken komisyonda onaylanması ve yasalaşması durumunda hem emekliler, hem memurlar hem de sözleşmeli personel yılda 6 kez bayram ikramiyesi alacaklar.

Haber Kaynağı: Emlak365.com

Yorumlar

Gelişmelerden Haberdar Olun

@