Bayram Mesaisi Kaç Gün Oldu, Nasıl Hesaplanacak?

Kurban Bayramı tatili için beklenen 9 gün müjdesi gelmedi. Peki, Kurban Bayramı resmi tatil süresi kaç gün oldu, bayramda mesai ücreti kaç lira olarak hesaplanacak?

GÜNDEM 08.08.2019 - 18:00 15.07.2021 - 00:14 Emlak 365

Kurban Bayramı tatili için beklenen 9 gün müjdesi gelmedi. Peki, Kurban Bayramı resmi tatil süresi kaç gün oldu, bayramda mesai ücreti kaç lira olarak hesaplanacak?

Ramazan Bayramı için tatilin 9 günlük olması benzer bir kararın Kurban Bayramı için alınması beklentisini doğurmuştu. Ancak tüm ısrarlara rağmen Kurban Bayramı tatili uzatılmadı. Çalışanlar Cumartesi günü Arefe günü ile izine başlarken Pazar günü Kurban Bayramı'nın birinci günü olacak. Bayramın 1. günü kurban kesim işleri yapıldığı için Ramazan Bayramı resmi tatili 3,5 gün olarak uygulanırken Kurban Bayramı tatili ise 4,5 gün olarak belirleniyor. Bu nedenle bayramda çalışanlar arefe günü yarım gün bayramın birinci günü de tatil yapan kişiler geriye kalan 3 gün için mesai ücreti alacaklar. Kurban Bayramı Mesaisi Hesaplama 2019!İşçinin asgari ücretle çalıştığı temel alınırsa bu durumda işçinin maaşı 30 güne bölünüyor. 2.bin 20 lira / 30 gün = 67,33 lira olacak şekilde bayramda çalışacak olan asgari ücretliler günlük mesai ücreti hesaplaması yapılıyor. Bu işçinin sadece bayramın birinci günü tatil yapması durumunda geriye kalan 3 günlük bayram izni için normal ücretine ek olarak 3 günlük te bayram mesaisi ücreti alması gerekiyor. Günlük 67,33 lira X 3 gün ücreti = 201,99 lira bayram mesaisi ücreti ödemesi yapılıyor. Yani işçinin maaşına ek olarak bayram mesaisi ücreti olarak fazladan 201,99 lira fazladan bayram mesaisi parası alması gerekiyor. Kurban Bayramı Mesaisi Ne Zaman Başlıyor, Bitiyor?Kurban Bayramı mesaisi 10 Ağustos 2019 Cumartesi Arefe günü yarım gün olarak başlayacak ve 15 Ağustos Perşembe günü sona erecek. Bu tarihler arasında çalışan kişiler bayram mesaisi ücreti alacaklar. Mesai ücreti kişinin yapmış olduğu mesai gününe göre yukarıda yazılı olan şekilde hesaplanacak.  Emlak365.com
Yorumlar

Gelişmelerden Haberdar Olun

@