Bayram Sonrası Başvuru Yapılıp Ödeme Alınabilecek Nakit Sosyal Yardımlar!

Ekonomik olarak sıkıntıda olan ihtiyaç sahibi vatandaşlar bayram sonrasında başvuru yapıp alabilecekleri sosyal yardımları araştırıyorlar. Hangi sosyal yardımlara, ne şekilde başvuru yapılabilir?

Finans 22.07.2021 - 17:25 25.07.2021 - 11:24 Engin Uzunoğlu

İhtiyaç sahibi vatandaşlara Kurban Bayramı tatilinin ardından devlety tarafından sosyal yardım verilmeye devam edilecek. Vatandaşlar çeşitli yollarla başvuru yapabilecekleri sosyal yardımlar karşılığında nakit ödeme alabilecekler. 

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından organize edilen ve vatandaşlara dağıtılan bu sosyal yardımların bazı kriterleri bulunuyor. Bu kriterlere sahip olan vatandaşlar sosyal yardım başvurusu sonrasında ödemelerini belirli kanallar üzerinden tahsil edebilecekler. 

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı bünyesinde uygulamaya sokulan sosyal yardım programları ihtiyaç sahibi vatandaşların sorunlarına çare oluyor. Bu sorunlara çözüm arayan vatandaşların bayram sonrasında başvuru yapabilecekleri sosyal yardım programlarını araştırdı.

1.100 TL PANDEMİ SOSYAL DESTEK ÖDEMESİ BAŞVURUSU 

Koronavirü ssürecinde ihtiyaç sahibi milyonlarca vatandaşa 1.100 TL pandemi sosyal destek ödemesi yapıldı. 3 faza bölünen bu ödemelerin ilk iki fazı için herhangi bir başvuru kabul edilmedi. Ancak 3. faz ödemeleri için ise başvurular kabul edilmeye başlandı.

pandemi yardımı

İhtiyaç sahibi vatandaşlar e-devlet üzerinden başvuru yaparak 1.100 TL sosyal yardım ödemesi alabiliyorlar. Bu başvuruda bulunabilmek için e-devlet sistemine giriş yapılıp Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı'nın “Pandemi Sosyal Destek Ön Başvurusu” hizmetini arama sekmesinden bulup tıkladıktan sonra yeni başvuru yapılması gerekmektedir.

YAŞLI AYLIĞI BAŞVURUSU NASIL YAPILIR?

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı belirli şartları taşıyan 65 yaş üzeri vatandaşlara yaşlı aylığı ödemektedir. Bunun için Aile ve Sosyal Hizmetler İl Müdürlüklerine başvuru yapılması gerekmektedir.

Sosyal güvencesi olmayan, eşinin ve kendisinin kişi başına düşen aylık net geliri 852 TL'den az olan 65 yaş üzeri vatandaşlara bu sosyal yardım verilmektedir. Bu kapsamda vatandaşlara her ay 828 TL yaşlı aylığı ödenmektedir. 

ENGELLİ AYLIĞI BAŞVURUSU NASIL YAPILIR?

Engelli vatandaşlar son yıllarda devlet tarafından en çok sosyal yardımk yapılan kesimler arasında yer alıyorlar. Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı'nı il müdürlükleri tarafından kabul edilen başvurular ile engellilere sosyal yardım ödemesi yapılmaktadır. 

Sosyal güvencesi olmayan ve hane içinde kişi başı düşen ortalama geliri 852 TL'den az olan engelli vatandaşlara bu ödemeler yapılmaktadır. Engelli vatandaşların bu sosyal yardımı alabilmeleri için yüzde 40 ve üzerinde engelli raporları olmalıdır. 

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından yüzde 40 ile yüzde 69 arasında engelli raporu olanlara aylık 661 TL ve yüzde 70 ile üzerinde engelli raporu olanlara aylık 991 TL ödeme yapılmaktadır. 

sosyal yardım başvurusu

BARINMA YARDIMI BAŞVURUSU NASIL YAPILIR?

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından verilen sosyal yardımlardan birisi de barınma yardımıdır. Bu yardım için de bakanlığın il müdürlüklerine başvuru yapılmaktadır. Oturulmayacak kadar eski ve sağlıksız evlerde yaşayan ihtiyaç sahibi vatandaşlara bu sosyal yardım verilmektedir. 

Barınma yardımı kapsamında betonarme ev yapmı, prefabrik ev yapımı ve ev eşyası alımı şeklinde nakit yardımlar yapılmaktadır. Bu sosyal yardıma başvuracak olan ailelerin hane içinde kişi başı düşen geliri 852 TL'den fazla olmamalıdır. 

Aile ve Sosyal Himzetler Bakanlığı barınma yardımı kapsamında ihtiyaç sahibi ailelere ev onarımı için 20 Bin TL, prefabrik ev yapımı için 30 Bin TL ve betonarme ev yapımı için ise 40 Bin TL nakit yardım yapmaktadır. 

Yorumlar

Gelişmelerden Haberdar Olun

@