Bayram Tatili Devam Ederken Dolar Kuru Yurt Dışı Piyasalarda Kaç TL Oldu?

Kurban Bayramı tatili olması nedeniyle piyasalar Türkiye'de kapalı kalmaya devam ederken dolar kuru yurt dışı piyasalarda fiyatlanmaya devam ediyor. Dolar kuru kaç TL oldu? 

FİNANS 22.07.2021 - 10:46 25.07.2021 - 11:25 Engin Uzunoğlu

Türkiye'de Kurban Bayramı tatili devam ediyor. Bundan dolayı iç piyasaların tamamı kapalı durumda. Ancak küresel piyasalarda işlemler devam ettiği için yeni fiyatlamalar meydana gelmeye devam ediyor. 

Türk lirasının dolar kuru karşısında bayram öncesinde bir direnci olmuştu. Bu direnç karşısında dolar kurunun düşeceği beklentisi hakimken araya Kurban Bayramı tatili girdi ve piyasalar kapandı. Ancak dolar kuru yurt dışı piyasalarda fiyatlanmaya devam ediyor.

Yurt içi piyasaların kapalı olmasından dolayı dolar kurunda bir sakinlik meydana gelirlen anlık fiyat değişimleri yatırımcılar tarafından sıkı bir şekilde takip ediliyor. Yatırım şirketleri ise bayram tatiline rağmen dolar kuru hakkında günlük bültenlerini yayınlamaya devam ediyorlar. 

DOLAR KURU KAÇ TL OLDU?

Dolar kuru 8,60 TL'den düşerek bu seviyede fiyat hareketlerine devam ediyor. Şu anda yurt dışı piyasaların verilerine göre 8,55 TL'den fiyatlanan dolar kurunda bugün düşüş eğilimi hakim oluyor. Ancak bu düşüş eğiliminin şiddetli olmadığı aksine çok sönük kaldığı bildirildi. 

dolar kuru ne kadar oldu

8,50 SEVİYESİNE DİKKAT!

Türkiye'nin ünlü yatırım şirketleri dolar kurunun bugün 8,57 TL'nin üzerine çıkmadığı sürece sert bir yükseliş hareketi sergileyemeyeceği konusunda hemfikir oldular. Olası düşüşllerde ise 8,50 TL seviyesinin çok kritik bir anlamı bulunuyor. Bu seviyenin aşağısına çekilme meydana geldiği takdirde dolar kurunda başka şartlar etkili olacak.

8,25 TL HEDEF OLACAK

Dolar kurunun 8,50 TL'nin aşağasına inmesi ile kurdaki düşüş eğilimi artık net bir şekilde kendisini gösterecek. Bu seviyeden sonra ise asıl hedef 8,25 TL olacak. Dolar endeksinde meydana gelen değişimler, ABD ekonomisinden gelen diğer veri akışları ile dolar kurunda Türk lirası lehine bir görntünün bir süre daha devam etmesi bekleniyor. 

FED TEMMUZ KARARLARI BEKLENİYOR

Dolar kuru düşer mi yoksa yükselir mi sorusuna cevap arayan yatırımcılar ise 27 Temmuz ve 28 Temmuz tarihlerini beklemek zorunda kalacaklar. Amerika Birleşik Devletleri Merkez Bankası (FED) Temmuz ayı toplantıları bu tarihlerde yapılacak. 

FED toplantılarından Temmuz ayında sürpriz kararların çıkma ihtimalinin bulunduğu ifade edilirken yüksek enflasyon karşısında alınacak pozisyon, varlık alımlarının sona erdirilip erdirilmeyeceği, faizlerin arttırılıp arttırılmayacağı gibi soruların cevapları dolar kurunun fiyatlamasını direkt olarak etkileyecek. 

Yorumlar

Gelişmelerden Haberdar Olun

@