Bayram Tatilinde Çok Uzaklara Gitmek İstemeyenler İçin Eskişehir Odunpazarı'nda Gezilecek Yerler

9 günlük Kurban Bayramı tatilinde çok uzak yerlere gitmek istemeyip aynı zamanda da şehirden uzaklaşmak isteyenler için Eskişehir Odunpazarı'nın mutlaka görülmesi gereken 5 eşsiz adresini haberimizde

Bayram Tatilinde Çok Uzaklara Gitmek İstemeyenler İçin Eskişehir Odunpazarı'nda Gezilecek Yerler

Geçmişten günümüze kadar Evliya Çelebi ve pek çok gezginin ziyaret ettiği Eskişehir Odunpazarı, Dünya Kültür Mirası listesinde yer alan Odunpazarı Evlerini bünyesinde bulunduruyor. Aynı zamanda Eskişehir'in en eski yerleşim yeri olma özelliğini de taşıyor. Turizm bakımından da en zengin semt Odunpazarı. İşte Eskişehir Odunpazarı'na gitmeniz için 5 şahane sebep.

ODUNPAZARI EVLERİ

Odunpazarı, Osmanlı ve Türkmen yerleşim biçimlerini yansıtıyor. Genellikle 2 katlı evler bulunuyor. Bu evlerin alt katlarında hol, mutfak, depo, ev içerisinde de bahçeye çıkan yollar ve kapılar yer alıyor. Zaman içerisinde zarar gören evler hala eski biçimlerini muhafaza eden evleri de içinde bulunduruyor.

odunpazarı

TARİH VE SANAT MÜZELERİ

Odunpazarı'nın içerisinde çok sayıda müze ve sergi alanı da bulunuyor. Modern ve gelenekselliği bir arada taşıyan bu müzelerde Eskişehir'in kültürünü yansıtan örnekler de bulunuyor. Lületaşı Müzesi, Çağdaş Cam Sanatları Müzesi, Balmumu Müzesi, Cumhuriyet Müzesi ve Karikatür Müzesi mutlaka ziyaret edilmesi gereken yerlerden.

RENGARENK GELENEKSEL EVLER

Burada bulunan geleneksel evler rengarenk ve genelde pastel renkler kullanılmış. Doğa ile evler adeta bütünleşmiş durumda. Sokaklarda ağaçlar, sarmaşıklar, çiçekler de renk cümbüşüne eşlik ediyor.

odunpazarı şeşale park

EL SANATLARI ÇARŞILARI

Odunpazarı ziyaretinizde hem kendinize hem de sevdiklerinize hatıra olarak alabileceğiniz her şeyi Atlıhan El Sanatları Çarşısı'nda ve Kurşunlu Camii ve Külliyesi içerisinde El Sanatları Çarşısı ile Arasta Çarşısı'ndan alabilirsiniz.

odunpazarı el sanatları çarşısı

ŞELALE PARK

Şelale Park, 1400 m2 yapay şelale, 38 bin m2 park alanı, mini amfi tiyatro, çocuk grupları, oyun alanları, yürüme yolları, seyir terası, kafe ve restoranı içerisinde bulunduruyor.